Světový obchod loni klesl, poprvé od krizového roku 2009

Celosvětový obchod zaznamenal loni nejhorší výkon od začátku finanční krize. Způsobila to hlavně slabší poptávka z rozvíjejících se trhů. Podle údajů Nizozemského úřadu pro analýzu hospodářské politiky (CPB) se hodnota zboží, které překročilo mezinárodní hranice, loni v dolarovém vyjádření snížila o 13,8 procenta. Šlo o první pokles od roku 2009. Zpráva posiluje rostoucí obavy o zdraví globální ekonomiky. Napsal to list Financial Times.

 Kontejnery připravené k přepravě
25.2.2016 21:17   |  

Za propadem stálo z velké části zpomalení v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Kvůli výkyvům směnných kurzů a kolapsu cen komodit však hodnota vývozu a dovozu klesla loni ve všech regionech světa.

Ve Spojených státech, kde firmám způsobil problémy silný dolar, se hodnota vývozu snížila loni o 6,3 procenta. Hodnota vývozu z Afriky a Blízkého východu se propadla o 41,4 procenta, hlavně kvůli dramatickému poklesu cen ropy.

Crude Oil

Podle objemu obchodu je obrázek o něco příznivější. Globální obchod se podle objemu zvýšil o 2,5 procenta. Tempo růstu však bylo pomalejší než růst globální ekonomiky, který činil 3,1 procenta. Před krizí v roce 2008 globální obchod několik desetiletí rostl dvojnásobně ve srovnání s tempem růstu ekonomiky. Od roku 2011 však růst obchodu zpomalil a je v souladu s růstem globální ekonomiky nebo nižší.


Čtěte také:

Útlum mladých trhů Německo stále straší, export se ale vrátil k růstu

WTO zhoršila odhad letošního růstu světového obchodu

Lagardeová: Oslabení globální ekonomiky se prodlouží i do roku 2016

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web