Světový obchod loni klesl, poprvé od krizového roku 2009

Celosvětový obchod zaznamenal loni nejhorší výkon od začátku finanční krize. Způsobila to hlavně slabší poptávka z rozvíjejících se trhů. Podle údajů Nizozemského úřadu pro analýzu hospodářské politiky (CPB) se hodnota zboží, které překročilo mezinárodní hranice, loni v dolarovém vyjádření snížila o 13,8 procenta. Šlo o první pokles od roku 2009. Zpráva posiluje rostoucí obavy o zdraví globální ekonomiky. Napsal to list Financial Times.

 Kontejnery připravené k přepravě
25.2.2016 21:17   |  

Za propadem stálo z velké části zpomalení v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Kvůli výkyvům směnných kurzů a kolapsu cen komodit však hodnota vývozu a dovozu klesla loni ve všech regionech světa.

Ve Spojených státech, kde firmám způsobil problémy silný dolar, se hodnota vývozu snížila loni o 6,3 procenta. Hodnota vývozu z Afriky a Blízkého východu se propadla o 41,4 procenta, hlavně kvůli dramatickému poklesu cen ropy.

Crude Oil

Podle objemu obchodu je obrázek o něco příznivější. Globální obchod se podle objemu zvýšil o 2,5 procenta. Tempo růstu však bylo pomalejší než růst globální ekonomiky, který činil 3,1 procenta. Před krizí v roce 2008 globální obchod několik desetiletí rostl dvojnásobně ve srovnání s tempem růstu ekonomiky. Od roku 2011 však růst obchodu zpomalil a je v souladu s růstem globální ekonomiky nebo nižší.


Čtěte také:

Útlum mladých trhů Německo stále straší, export se ale vrátil k růstu

WTO zhoršila odhad letošního růstu světového obchodu

Lagardeová: Oslabení globální ekonomiky se prodlouží i do roku 2016

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

RWE v Česku změní název na Innogy, odcházet nehodlá

RWE v Česku změní název na Innogy, odcházet nehodlá

Německý energetický koncern RWE se rozhodl odříznout se od konvenční uhelné a jaderné energetiky. Pro byznys v nové energetice, která má být zdrojem hlavních zisků, si vybral nové… více

Komerční prezentace
Mobilní web