Švýcarsko zhoršilo výhled ekonomiky, obává se dopadů řecké krize | E15.cz

Švýcarsko zhoršilo výhled ekonomiky, obává se dopadů řecké krize

Švýcarsko zhoršilo výhled ekonomiky, obává se dopadů řecké krize
Švýcarský frank (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Maur via Flickr
16. června 2015 • 16:50
Silný švýcarský frank se výrazně podepisuje na ekonomice Švýcarska. Tamní vláda dnes zhoršila odhad hospodářského růstu. Měna by prý mohla zpevnit ještě víc, pokud by se Řecko nedokázalo dohodnout s mezinárodními věřiteli na další finanční pomoci.

Hrubý domácí produkt Švýcarska by měl podle nové prognózy Státního úřadu pro hospodářské záležitosti (SECO) v letošním roce stoupnout o 0,8 procenta. V předchozím výhledu přitom úřad letošní růst odhadoval na 0,9 procenta. Odhad růstu na příští rok pak úřad podle agentury Reuters snížil na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

Švýcarská centrální banka v září 2011 zahájila politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF, aby chránila ekonomiku před negativními dopady silné domácí měny. Letos v lednu tuto politiku překvapivě zrušila, což vedlo k prudkému růstu kurzu franku. Silnější domácí měna má negativní dopady na konkurenceschopnost exportu, který je tradičním motorem růstu švýcarské ekonomiky.

Prognóza: silný frank pošle Švýcarsko do recese

Dohoda s Řeckem v nedohlednu

Euro je nyní pod tlakem kvůli obavám, že neshody mezi Aténami a mezinárodní věřiteli by mohly vést k bankrotu silně zadluženého Řecka a k jeho odchodu z eurozóny. Napětí kolem Řecka naopak pomáhá vzhůru švýcarskému franku, který investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Vláda je navzdory zhoršení prognózy nadále optimističtější než švýcarský hospodářský institut KOF. Ten minulý týden předpověděl, že růst švýcarské ekonomiky letos dosáhne pouze 0,4 procenta a napřesrok zrychlí na 1,3 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!