Tabu padlo: ECB potvrdila neomezené výkupy bondů

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi splnil, co naznačil: rozjede neomezené nákupy jedno- až tříletých dluhopisů zadlužených ekonomik v měnové unii. Podobné zásahy ECB měly dosud nárazový charakter. Kdy nový režim odstartuje a kdo přijde jako první na řadu, neprozradil. Dluží také odpověď na otázku, jak banka z trhu hotovost sebere, aby snížila riziko inflace.

Sazba zůstává. ECB ponechala základní úrok na jednom procentu. Její šéf Mario Draghi řekl, že eurozóna vykazuje signály stabilizace.
ECB přesto snížila výhled letošního vývoje ekonomiky
7.9.2012 6:29   |  

Draghi však jednoznačně zdůraznil, že podmínkou intervence je zapojení zemí do záchranných fondů. „Vlády musí být připraveny aktivovat mechanismy EFSF/ESM,“ uvedl ve Frankfurtu po zasedání rady guvernérů.

V praxi to znamená, že ECB podá pomocnou ruku pouze státům, které se uchýlí pod eurovaly a přijmou úsporné a reformní požadavky Evropské komise, ECB a Mezinárodního měnového fondu. Potom zahájí fondy úpisy eurobondů na primárním trhu a banka rozjede – s cílem srazit výnosy z obligací – výkupy na trhu sekundárním. V opačném případě dá ECB od „pacienta“ ruce pryč.


Čtěte také:

ECB spustí neomezený nákup dluhopisů. Nápad rozpoutal vášně

Rozkol v ECB: zachraňovat euro nebo ctít pravidla?

Singer: Projekt eura nesplnil svůj cíl, sílí hrozba kolapsu


Nutnost oficiální žádosti a ořezání státních výdajů je úlitba Německu, které trvá na rozpočtové kázni. Zároveň jde o špatnou zprávu pro Španěly. Ti si v červnu vymohli, že se jim škrty na příkaz Evropské unie a měnového fondu vyhnou, když budou potřebovat peníze výhradně pro banky. Půjde-li o více než o peněžní domy, a v tomto stavu už iberijská velmoc je, Madrid se biči nevyhne. „Postupujeme v naprosté shodě s naším mandátem,“ ujistil Draghi.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web