Terorismus stojí postižené země minimálně procento HDP ročně | E15.cz

Terorismus stojí postižené země minimálně procento HDP ročně

Terorismus stojí postižené země minimálně procento HDP ročně
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Kubelka, E15

Jaroslav Bukovský

Desítka zemí světa vystavená nejsilnější hrozbě teroristických útoků přichází každoročně v průměru takřka o procentní bod tempa ekonomického růstu a o více než dva procentní body investic. Mezinárodní kapitál pak žádá za půjčky vládám těchto zemí o jeden procentní bod vyšší úrok. Uvádí to studie poradenské společnosti Moody’s, která vyhodnotila efekty teroristických útoků ve 156 zemích světa mezi léty 1994 a 2013.

„Teroristické útoky snižují tempo ekonomického růstu nejen v daném roce, ale v průměru ještě kolem pěti let poté, přičemž negativní efekty v dalších letech často ještě sílí,“ uvádí analytik Moody’s Merxe Tudela. Podle agentury se v posledních letech teroristické akty koncentrovaly ve čtyřech zemích světa: Iráku, Afghánistánu, Pákistánu a Indii. „Jen mezi léty 2008 a 2013 by ekonomika Pákistánu byla o pět procent větší, irácká dokonce o osm,“ dodává Tudela.

Experti upozorňují, že teroristické útoky vedou i k výraznému nárůstu veřejných výdajů a jejich přesměrování z prorůstových na méně produktivní investice zvyšující bezpečnost státu. Vrtkavé zahraniční investice pak obvykle reagují na silnější teroristické riziko volbou jiné destinace, a to v obavách ze změn spotřebního chování domácností a rušení investičních plánů firem.

Od počátku tisíciletí se podle Moody’s mapa teroristického rizika podstatně proměnila. Zatímco v roce 2013 už měl v top desítce zemí světa převahu region Blízkého východu, ještě v roce 2000 vedly žebříček odstrašující investory africké země.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!