Terorismus stojí postižené země minimálně procento HDP ročně

Desítka zemí světa vystavená nejsilnější hrozbě teroristických útoků přichází každoročně v průměru takřka o procentní bod tempa ekonomického růstu a o více než dva procentní body investic. Mezinárodní kapitál pak žádá za půjčky vládám těchto zemí o jeden procentní bod vyšší úrok. Uvádí to studie poradenské společnosti Moody’s, která vyhodnotila efekty teroristických útoků ve 156 zemích světa mezi léty 1994 a 2013.

ilustrační foto
7.10.2015 7:24   |  

„Teroristické útoky snižují tempo ekonomického růstu nejen v daném roce, ale v průměru ještě kolem pěti let poté, přičemž negativní efekty v dalších letech často ještě sílí,“ uvádí analytik Moody’s Merxe Tudela. Podle agentury se v posledních letech teroristické akty koncentrovaly ve čtyřech zemích světa: Iráku, Afghánistánu, Pákistánu a Indii. „Jen mezi léty 2008 a 2013 by ekonomika Pákistánu byla o pět procent větší, irácká dokonce o osm,“ dodává Tudela.

Experti upozorňují, že teroristické útoky vedou i k výraznému nárůstu veřejných výdajů a jejich přesměrování z prorůstových na méně produktivní investice zvyšující bezpečnost státu. Vrtkavé zahraniční investice pak obvykle reagují na silnější teroristické riziko volbou jiné destinace, a to v obavách ze změn spotřebního chování domácností a rušení investičních plánů firem.

Od počátku tisíciletí se podle Moody’s mapa teroristického rizika podstatně proměnila. Zatímco v roce 2013 už měl v top desítce zemí světa převahu region Blízkého východu, ještě v roce 2000 vedly žebříček odstrašující investory africké země.


Čtěte také:

Na hotelových plážích v Tunisku útočil terorista. Zabil desítky turistů

Na redakci německého listu útočili žháři. Přetiskl karikatury Mohameda

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web