Terorismus stojí postižené země minimálně procento HDP ročně

Desítka zemí světa vystavená nejsilnější hrozbě teroristických útoků přichází každoročně v průměru takřka o procentní bod tempa ekonomického růstu a o více než dva procentní body investic. Mezinárodní kapitál pak žádá za půjčky vládám těchto zemí o jeden procentní bod vyšší úrok. Uvádí to studie poradenské společnosti Moody’s, která vyhodnotila efekty teroristických útoků ve 156 zemích světa mezi léty 1994 a 2013.

ilustrační foto
7.10.2015 7:24   |  

„Teroristické útoky snižují tempo ekonomického růstu nejen v daném roce, ale v průměru ještě kolem pěti let poté, přičemž negativní efekty v dalších letech často ještě sílí,“ uvádí analytik Moody’s Merxe Tudela. Podle agentury se v posledních letech teroristické akty koncentrovaly ve čtyřech zemích světa: Iráku, Afghánistánu, Pákistánu a Indii. „Jen mezi léty 2008 a 2013 by ekonomika Pákistánu byla o pět procent větší, irácká dokonce o osm,“ dodává Tudela.

Experti upozorňují, že teroristické útoky vedou i k výraznému nárůstu veřejných výdajů a jejich přesměrování z prorůstových na méně produktivní investice zvyšující bezpečnost státu. Vrtkavé zahraniční investice pak obvykle reagují na silnější teroristické riziko volbou jiné destinace, a to v obavách ze změn spotřebního chování domácností a rušení investičních plánů firem.

Od počátku tisíciletí se podle Moody’s mapa teroristického rizika podstatně proměnila. Zatímco v roce 2013 už měl v top desítce zemí světa převahu region Blízkého východu, ještě v roce 2000 vedly žebříček odstrašující investory africké země.


Čtěte také:

Na hotelových plážích v Tunisku útočil terorista. Zabil desítky turistů

Na redakci německého listu útočili žháři. Přetiskl karikatury Mohameda

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web