Texas chce zpět své zlato, ochrání podle něj banky v případě krize

Texas chce dostat domů své zlato uložené ve federálních trezorech v New Yorku. Texaští zákonodárci připravují příslušný zákon a takový krok osobně podpořil tamní guvernér Rick Perry. "Spousta útoků vkladatelů na banky a podobných věcí se děje proto, že lidé dostanou strach, že není nic, co by jejich peníze krylo," řekl k tomu republikánský zákonodárce Giovanni Capriglione. "Vlastní zlato by tak podle mě léčilo problém ještě předtím, než nastane," dodal.

ilustrační foto
31.3.2013 17:19   |  

Capriglione navrhl zákon, který by ustavil depozitář texaského zlata v podobě státem založené banky. Ta by uchovávala zlaté pruty v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard korun. Ty oficiálně patří společnosti University of Texas Investment Management Company (UTIMCO) a nyní jsou uschovány v newyorské pobočce Federálního rezervního systému), píše list The Texas Tribune.

Návrat texaského zlata také bývalý texaský kongresman a jeden z loňských kandidátů na prezidenta v republikánských primárkách Ron Paul, který je zastáncem zlatého standardu, opakovaně poukazoval na nutnost zajistit státu dostupné rezervy zlata.

Capriglione řekl, že v navrhovaném zákoně nejde o to, aby se Texas připravoval na zlatý standard, který USA definitivně opustily počátkem 70. let. Vlastní úschovna zlata by podle něj získala Texasu reputaci bezpečného místa v případě domácí nebo mezinárodní dluhové a finanční krize.

Své zlato z New Yorku a Paříže se nyní chystá přesunout domů Německo, jehož zlaté pruty a cihly jsou z bezpečnostně-strategických důvodů v zahraničí od studené války. Němci se pro návrat zlata rozhodli po loňské veřejné debatě o rezervách a parlamentním sporu o to, zda Bundesbanka má o svých rezervách v zahraničí skutečně přehled a zda je má pod kontrolou. V Německu se mimo jiné objevily spekulace, že jeho zlato v USA někam zmizelo, anebo že je nahradila méně kvalitní slitina.


• Čtěte také:

Rusko zachvátila zlatá horečka, stalo se největším dovozcem světa

Švýcaři prý zmrazili Tykačovi tunu zlata a 19 miliard. Podnikatel to popírá

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web