Texas chce zpět své zlato, ochrání podle něj banky v případě krize

Texas chce dostat domů své zlato uložené ve federálních trezorech v New Yorku. Texaští zákonodárci připravují příslušný zákon a takový krok osobně podpořil tamní guvernér Rick Perry. "Spousta útoků vkladatelů na banky a podobných věcí se děje proto, že lidé dostanou strach, že není nic, co by jejich peníze krylo," řekl k tomu republikánský zákonodárce Giovanni Capriglione. "Vlastní zlato by tak podle mě léčilo problém ještě předtím, než nastane," dodal.

ilustrační foto
31.3.2013 17:19   |  

Capriglione navrhl zákon, který by ustavil depozitář texaského zlata v podobě státem založené banky. Ta by uchovávala zlaté pruty v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard korun. Ty oficiálně patří společnosti University of Texas Investment Management Company (UTIMCO) a nyní jsou uschovány v newyorské pobočce Federálního rezervního systému), píše list The Texas Tribune.

Návrat texaského zlata také bývalý texaský kongresman a jeden z loňských kandidátů na prezidenta v republikánských primárkách Ron Paul, který je zastáncem zlatého standardu, opakovaně poukazoval na nutnost zajistit státu dostupné rezervy zlata.

Capriglione řekl, že v navrhovaném zákoně nejde o to, aby se Texas připravoval na zlatý standard, který USA definitivně opustily počátkem 70. let. Vlastní úschovna zlata by podle něj získala Texasu reputaci bezpečného místa v případě domácí nebo mezinárodní dluhové a finanční krize.

Své zlato z New Yorku a Paříže se nyní chystá přesunout domů Německo, jehož zlaté pruty a cihly jsou z bezpečnostně-strategických důvodů v zahraničí od studené války. Němci se pro návrat zlata rozhodli po loňské veřejné debatě o rezervách a parlamentním sporu o to, zda Bundesbanka má o svých rezervách v zahraničí skutečně přehled a zda je má pod kontrolou. V Německu se mimo jiné objevily spekulace, že jeho zlato v USA někam zmizelo, anebo že je nahradila méně kvalitní slitina.


• Čtěte také:

Rusko zachvátila zlatá horečka, stalo se největším dovozcem světa

Švýcaři prý zmrazili Tykačovi tunu zlata a 19 miliard. Podnikatel to popírá

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web