Turci čekají slábnutí liry, nakupují valuty

Turecké domácnosti drží slušný balík valut a přikupují další. Důvodem je pokračující oslabování turecké liry. Turci tak nečekají, že by se pokles měl zastavit.

 Istanbul (ilustrační foto)
25.11.2013 8:50   |  

Lira patří mezi měny rozvíjejících se zemí, které po letošním květnu, kdy americká centrální banka naznačila, že se blíží konec pumpování nových peněz do ekonomiky, začaly oslabovat. Navzdory několika obdobím za poslední půlrok, kdy rozvíjející se trhy zažívaly opětovný růst, zůstává lira vůči dolaru ve srovnání s letošním lednem o 12 procent slabší.

Běžně jsou Turci proti takovýmto výkyvům neteční, dokonce většinou jednají obráceně. Prodávají zahraniční měny, když lira oslabuje, a valuty nakupují, když lira posiluje. Nyní se zdá být situace jiná. Od května vzrostly vklady domácností v tureckých bankách o šest procent na více než 70 miliard dolarů. Analytici upozorňují, že jde jen o přiznané bezhotovostní vklady, doma se Turkům navíc kupí dolary a eura v hotovosti. Chování tureckých domácností ukazuje na silné očekávání rostoucí inflace a pokračujícího oslabení turecké měny. Situace je v dlouhodobém oslabujícím trendu odlišná od slabé české koruny, kde zásahem ČNB došlo k jednorázovému poklesu o sedm procent.

Mezinárodní investoři mají na tureckou liru stejný názor jako obyvatelé Turecka. Zemi ležící na dvou kontinentech považují za jednu z nejzranitelnějších vůči politice americké centrální banky a jejímu plánovanému utažení penězovodů, protože Turecko spoléhá na krátkodobý kapitál, kterým financuje schodek běžného účtu.

Kurz turecké liry k dolaru v posledních pěti letech

V květnu začal sestupný trend také v zájmu o turecké dluhopisy. V samotném druhém listopadovém týdnu z tureckých dluhopisů odteklo 3,1 miliardy dolarů v čistém vyjádření, tedy rozdíl nových nákupů a prodejů. Ve stejném období stáhli zahraniční investoři z tureckých akcií 54 milionů dolarů.

Zarážející je také přístup turecké centrální banky. Centrální banky dalších rozvíjejících se zemí, jejichž měny zažily v posledním půlroce volný pád, jako Brazílie, Indie či Indonésie, sáhly po zvýšení úrokových sazeb. Turecká centrální banka však uvedla, že v předvídatelné budoucnosti o růstu sazeb neuvažuje. „Tento přístup centrální banky naprosto odrovnal šanci, že by se lira mohla vrátit na úrovně z počátku letošního roku,“ řekl Bloombergu Christian Keller z Barclays Capital.


Čtěte také:

Útlum světové ekonomiky bude pokračovat. OECD zhoršila svůj výhled

Vozy Mercedes dotáhl k rekordním prodejům zájem z Turecka a USA

Turkmenský boom má vítěze: Turecko

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web