Ukrajina čeká peníze MMF i bez dohody o dluhu

Ukrajina obdrží další část peněz z úvěrového programu Mezinárodního měnového fondu (MMF), i kdyby se Kyjevu nepodařilo dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci dluhu, věří ministryně financí Natalija Jarešková. Dohoda o restrukturalizaci je sice pro MMF důležitá, není ale "nezbytnou podmínkou" uvolnění další části peněz, řekla ministryně podle agentury Reuters.

 Ukrajinská hřivna
8.6.2015 11:04   |  

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Země se snaží dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci dluhu, čímž chce vláda v Kyjevě ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Dohoda by zemi umožnila splnit podmínky spojené se záchranným programem MMF v objemu 40 miliard dolarů (985 miliard korun).


Čtěte také: Odpusťte dluhy, nebo se budete divit, varuje Ukrajina


Obě strany se ale zatím nesešly tváří v tvář. Kyjev trvá na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů, což věřitelský výbor odmítá. Ministerstvo financí v pátek uvedlo, že návrhy věřitelů na restrukturalizaci dluhu jsou nepřijatelné. Věřitelé dali v pátek najevo zklamání z toho, že základ k jednání zatím nebyl nalezen.

Příští tranše bude v červenci, věří Jarešková

Jarešková dala v deníku Zerkalo v neděli najevo přesvědčení, že MMF by Ukrajinu podpořil, kdyby zaznamenal výrazný posun směrem k cílům, které stanovil. „V souvislosti s příští tranší ve výši 1,7 miliardy dolarů jsem přesvědčena, že ji obdržíme někdy v červenci,“ uvedla podle Reuters v dnes zveřejněném článku.

Jarešková a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk chtějí tento týden o záležitosti jednat s představiteli MMF ve Washingtonu.


Čtěte také:

Putin: Ukrajina se chystá na vyhlášení insolvence

Ukrajina je opět ve varu, při bojích u Marjinky padlo 80 povstalců

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web