Ukrajina čeká peníze MMF i bez dohody o dluhu

Ukrajina obdrží další část peněz z úvěrového programu Mezinárodního měnového fondu (MMF), i kdyby se Kyjevu nepodařilo dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci dluhu, věří ministryně financí Natalija Jarešková. Dohoda o restrukturalizaci je sice pro MMF důležitá, není ale "nezbytnou podmínkou" uvolnění další části peněz, řekla ministryně podle agentury Reuters.

 Ukrajinská hřivna
8.6.2015 11:04   |  

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Země se snaží dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci dluhu, čímž chce vláda v Kyjevě ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Dohoda by zemi umožnila splnit podmínky spojené se záchranným programem MMF v objemu 40 miliard dolarů (985 miliard korun).


Čtěte také: Odpusťte dluhy, nebo se budete divit, varuje Ukrajina


Obě strany se ale zatím nesešly tváří v tvář. Kyjev trvá na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů, což věřitelský výbor odmítá. Ministerstvo financí v pátek uvedlo, že návrhy věřitelů na restrukturalizaci dluhu jsou nepřijatelné. Věřitelé dali v pátek najevo zklamání z toho, že základ k jednání zatím nebyl nalezen.

Příští tranše bude v červenci, věří Jarešková

Jarešková dala v deníku Zerkalo v neděli najevo přesvědčení, že MMF by Ukrajinu podpořil, kdyby zaznamenal výrazný posun směrem k cílům, které stanovil. „V souvislosti s příští tranší ve výši 1,7 miliardy dolarů jsem přesvědčena, že ji obdržíme někdy v červenci,“ uvedla podle Reuters v dnes zveřejněném článku.

Jarešková a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk chtějí tento týden o záležitosti jednat s představiteli MMF ve Washingtonu.


Čtěte také:

Putin: Ukrajina se chystá na vyhlášení insolvence

Ukrajina je opět ve varu, při bojích u Marjinky padlo 80 povstalců

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Už od ledna cena ropy vytrvale roste. Včera po půlroce opět prolomila hranici padesáti dolarů za barel. Pro řadu těžařů je to hranice, při které mohou měnit své plány. Až dosud… více

Komerční prezentace
Mobilní web