Ukrajina chce od MMF v lednu tři splátky úvěru najednou

aktualizováno Ukrajina očekává, že ihned po lednové návštěvě mise Mezinárodního měnového fondu dostane najednou tři splátky z dohodnutého úvěrového programu. Prohlásila to guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Gontarevová. MMF tento týden oznámil, že jeho delegace se vrátí do Kyjeva k jednání o uvolnění úvěrových splátek 8. ledna.

 guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Gontarevová
30.12.2014 17:50   |  

„Ukrajina počítá s tím, že dostane ihned po návštěvě mise MMF v lednu tři tranše,“ řekla Hontarevová na tiskové konferenci. Objem očekávaných peněz odmítla uvést, agentura Reuters je ale vypočítala na více než čtyři miliardy dolarů (přes 91 miliard korun). Ukrajina již v rámci úvěrové dohody obdržela od MMF ve dvou tranších 4,6 miliardy dolarů, ještě letos ale měla podle původního plánu dostat další dvě splátky.

Hontarevová vyjádřila naději, že dosavadní úvěrový program v dohodnutém objemu 17 miliard dolarů se bude moci zvýšit. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes řekl, že úvěrový program MMF obnoví důvěru lidí v bankovní systém a v domácí měnu hřivnu. To by podle něj mělo dopomoci k obnovení hospodářského růstu. Ukrajina letos čeká pokles ekonomiky o více než čtyři procenta.

Šéf mise MMF Nikolaj Georgiev na konci předminulého týdne oznámil, že mise během své poslední návštěvy na Ukrajině pokročila v jednáních, na uvolnění další splátky dohodnutého úvěru se ale nedohodla. Finanční pomoc Ukrajině podmiňuje MMF reformami, v těch ale podle expertů země příliš nepokročila.

Dvouletý záchranný program

MMF schválil dvouletý záchranný program pro Ukrajinu koncem dubna. Program pomoci má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky v situaci, kdy východem země otřásá povstání proruských separatistů a Rusko požadude za ddodávky svého plynu platby předem. Ukrajina již v rámci úvěrové dohody obdržela od MMF ve dvou tranších 4,6 miliardy dolarů.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal MMF před deseti dny o zvýšení jeho finanční pomoci kvůli hrozícímu státnímu bankrotu země. Porošenko údajně v telefonátu s šéfkou MMF Christine Lagardeovou řekl, že Kyjev je připraven plnit své závazky, k nimž patří mimo jiné zvýšení ceny plynu a škrty v sociální oblasti.

Začátkem září MMF upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů (428,2 miliardy korun), pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce. Podle Evropské unie se v programu hospodářské pomoci pro Ukrajinu nedostává asi 15 miliard dolarů (338 miliard korun).


Čtěte také:

Záchrana krachující Ukrajiny se blíží. MMF pošle 14 až 18 miliard

Ukrajina dostala od MMF první miliardy. Mají odvrátit kolaps ekonomiky

Ukrajině hrozí státní bankrot. Porošenko žádá MMF o zvýšení pomoci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web