Ukrajina chce omezit obchod s Ruskem, exportérům hledá nové trhy | E15.cz

Ukrajina chce omezit obchod s Ruskem, exportérům hledá nové trhy

Ukrajina chce omezit obchod s Ruskem, exportérům hledá nové trhy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Serge Bystro via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Ukrajina plánuje v příštím roce omezit dovoz ruského zboží. Ukrajinští producenti pak hledají nové vývozní trhy, které by nahradily ruský trh, a doufají, že se jim podaří znovu oživit obchod se zeměmi Asie a Afriky. Uvedla to náměstkyně ukrajinského ministra hospodářského rozvoje a obchodu Natalija Mikolská.

„Za poslední tři roky vývoz domácích produktů do Ruska klesl nejméně čtyřnásobně, ze 17,3 miliardy dolarů (426,3 miliardy korun) v roce 2012 na čtyři miliardy dolarů v roce 2015,“ uvedla v rozhovoru s televizní stanicí OTR. Dodala, že ztráta na ruském trhu nebude pro ukrajinské vývozce katastrofou.

V roce 2016 Ukrajina plánuje posílit a zlepšit obchodní spolupráci s vybranými výhodnými partnery, jako jsou Čína, Turecko, země v Africe a na Blízkém východě, řekla Mikolská. Od nového roku také začne fungovat zóna volného obchodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

Naopak Rusko od 1. ledna pozastaví dohodu o zóně volného obchodu s Ukrajinou. Ukrajinský parlament již udělil vládě pravomoc, aby zavedla ekonomické sankce vůči Rusku, mimo jiné zakázala operace v oblasti zahraničního obchodu nebo je omezila a zrušila systém celních preferencí, uvedla na svých internetových stránkách agentura TASS.

dovoz části ukrajinského zboží do Ruska je již nyní zakázán a obchod mezi oběma zeměmi výrazně klesl od ruské anexe Krymu v březnu 2014

Rusko oznámilo pozastavení dohody o zóně volného obchodu s Ukrajinou v polovině tohoto měsíce. Jako důvod uvedlo dohodu s EU.

Nicméně dovoz části ukrajinského zboží do Ruska je již nyní zakázán a obchod mezi oběma zeměmi výrazně klesl od ruské anexe Krymu v březnu 2014. Válka na východní Ukrajině také způsobila zhoršení hospodářských a politických vztahů mezi oběma zeměmi s množstvím zákazů v různých sektorech, od bankovnictví po letectví.

Již dříve Mikolská uvedla, že za devět měsíců letošního roku se vývoz zboží a služeb do Ruska snížil meziročně o 30,8 procenta. Největším obchodním partnerem Ukrajiny je EU s podílem na celkovém vývozu 31,8 procenta, druhé Rusko s podílem 17 procent. Mezi největší obchodní partnery dále patří Turecko, Čína, USA, Indie, Egypt, Saúdská Arábie a Kazachstán.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!