Ukrajina má nejnižší devizové rezervy za 10 let, peníze šly na ruský plyn

Ukrajinské devizové rezervy klesly v listopadu pod deset miliard dolarů, což se stalo poprvé po skoro deseti letech. Oznámila to ukrajinská centrální banka, která jako hlavní důvod uvedla platby za ruský zemní plyn.

Plynovod Gazpromu
5.12.2014 21:13   |  

Vyjádření banky podle listu The Wall Street Journal (WSJ) svědčí o tom, že Ukrajině docházejí peníze, které potřebuje na podporu domácí měny a splácení dluhu. Naznačuje to, že země by od Západu mohla potřebovat další podporu.

Centrální banka uvedla, že rezervy v listopadu klesly o 21 procent na 9,97 miliardy dolarů (223,9 miliardy Kč) z 12,6 miliardy dolarů v říjnu. Jsou nyní na nejnižší úrovni od prosince 2004, kdy činily 9,71 miliardy dolarů.

Ukrajinské devizové rezervy, tedy rezervy ve směnitelných měnách a ve zlatě, se snižovaly prakticky každý měsíc tohoto roku, který začal sesazením prezidenta Viktora Janukovyče a pokračoval ruskou anexí Krymu a povstáním na východě země.

Dolary pro Naftogaz

Banka tvrdí, že v listopadu převedla 1,45 miliardy dolarů ukrajinskému státnímu dodavateli energií Naftogazu, aby provedl platbu ruskému Gazpromu. Banka také utratila 310 milionů dolarů v intervencích na podporu domácí měny a skoro 900 milionů dolarů na obsluhu dluhu.

Představitelé Ukrajiny a analytici podle WSJ tvrdí, že země potřebuje další podporu navíc k úvěrovému programu od Mezinárodního měnového fondu (MMF), jehož výše činí 17 miliard dolarů. Ministři financí Evropské unie by o finančních potřebách Ukrajiny měli diskutovat v úterý.


Čtěte také:

Ukrajina o třetinu zvýší dovoz plynu ze Slovenska, předplatí si i ruský

Ukrajinské plynové zásobníky jsou poloprázdné, EU problémy nehrozí

Porošenko ohlásil příměří na Donbasu, povstalci opatrně souhlasí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Zdálo by se, že po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu se schyluje k velké krizi ve vládní koalici. Nic není vzdálenější realitě. Všechno bude, jak bylo. více

Komerční prezentace
Mobilní web