Ukrajina potřebuje 15 miliard dolarů, tvrdí opozice. Brusel slíbil pomoc

Minimální částka, kterou Ukrajina potřebuje ke stabilizaci své ekonomiky, je 15 miliard dolarů (přes 300 miliard korun). V ukrajinské televizi to v neděli večer prohlásil jeden z opozičních vůdců Arsenij Jaceňuk. Zajistit by ji měl "široký podpůrný program" Mezinárodního měnového fondu a pomoc Evropské unie a dalších mezinárodních organizací.

Kyjev
3.2.2014 20:52   |  

Peníze by podle Jaceňuka měla Ukrajina dostat po provedení ústavních reforem a ustavení nové vlády kontrolované opozicí. Předseda Evropské komise José Barroso potvrdil zprávy, že EU chystá pro Kyjev novou nabídku pomoci.

Suma 15 miliard dolarů je totožná s částkou, kterou Ukrajině koncem loňského roku slíbil ruský prezident Vladimir Putin po zrušení plánovaného ukrajinského podpisu pod smlouvou o přidružení k Evropské unii. Moskva se kromě toho zavázala, že sníží o třetinu cenu zemního plynu, který Ukrajině dodává. Kreml opakovaně tvrdí, že své sliby dodrží bez ohledu na složení ukrajinského vládního týmu.

Barroso dnes v Bruselu řekl, že Evropská unie zvažuje možnosti pomoci Ukrajině. „Co pro zemi s obtížemi můžeme učinit, zda v této mimořádné fázi můžeme udělat něco víc, o tom jednáme s dalšími partnery,“ řekl předseda Evropské komise. Podle agentury DPA ale unie ohledně výše pomoci odmítá licitovat s Moskvou.

Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová již o víkendu deníku Wall Street Journal řekla, že unie a USA pracují na plánu poskytnutí krátkodobé půjčky Ukrajině. Jejím cílem podle Ashtonové je pomoci případné přechodné vládě, aby mohla provádět potřebné politické a hospodářské reformy a připravit nové prezidentské volby. Poskytnutá částka nebude podle unijní představitelky zanedbatelná, konkrétní čísla ale Ashtonová neuvedla.

DPA dnes informovala o masivní finanční pomoci, kterou chce Brusel zvrátit rozhodnutí ukrajinské vlády zastavit integraci s EU a naopak se sblížit s Ruskem. V případě unijní pomoci je možné očekávat, že peníze dostane Kyjev jen pod podmínkou účasti opozice v přechodné vládě.

Parlament bude jednat o změně ústavy

O ústavních reformách má ukrajinský parlament jednat v úterý. Opozice žádá návrat k ústavě z roku 2004, kdy tehdejší parlament ovládaný prozápadními revolucionáři omezil pravomoci prezidenta a posílil naopak úlohu parlamentu. Prezident Viktor Janukovyč po vítězství v prezidentských volbách v roce 2010 tento stav fakticky zrušil, když prosadil zavedení prezidentského systému. Svůj krok zdůvodnil potřebou provedení nepopulárních hospodářských reforem.

Jaceňuk v nedělním televizním pořadu informoval o hlavních bodech politického a ekonomického programu, které chce opozice v případě převzetí moci realizovat. Na předním místě je odstranění monopolů, jejichž prostřednictvím podle opozice oligarchové ovládají ukrajinskou ekonomiku.

Opoziční program počítá i s reformou ukrajinské energetiky, kterou chce zbavit závislosti na ruském plynu. Spoléhá přitom na vlastní zdroje, zejména na zásoby břidlicového plynu a nevyužité ropné zásoby. Součástí opozičních plánů je boj s korupcí a daňová reforma.


Čtěte také:

Kyjev dál bouří. Kličko chce zakládat domobrany

Analýza: Ukrajina Rusko potřebuje, krizí zasažená EU ji vlastně ani nechce

Kyjev se mstí příznivcům opozice. Zakázal jim vstup do země

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud aktualizováno

Rakousky ústavní soud zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. Své rozhodnutí odůvodnil nesrovnalostmi při sčítání hlasů. Volby velmi těsně vyhrál kandidát Zelených… více

Komerční prezentace
Mobilní web