Ukrajina se dohodla s věřiteli, odepíšou jí pětinu dluhu | E15.cz

Ukrajina se dohodla s věřiteli, odepíšou jí pětinu dluhu

Ukrajina se dohodla s věřiteli, odepíšou jí pětinu dluhu
Angela Merkelová a Petro Porošenko při setkání v Kyjevě
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ukrajina a skupina jejích největších věřitelů jsou blízko dohody o restrukturalizaci dluhu, která bude zahrnovat i seškrtání dluhu v celkovém objemu 19 miliard dolarů (zhruba 445 miliard korun), tedy o 20 procent. Uvedl to dnes list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.

Jednání se táhnou již více než pět měsíců. Zadrhla se na tom, zda by měla být seškrtána i jistina a v jaké výši. Investoři byli proti snížení hodnoty dluhopisů a navrhovali pouze prodloužení splatnosti, zatímco Ukrajina chtěla snížení hodnoty dluhu o 40 procent. Podle zdrojů by předběžná dohoda mohla být oznámena ještě tento týden.

Ukrajinské ministerstvo financí odmítlo komentovat detaily zprávy. „Žádna dohoda ještě nebyla dokončena a všechny možnosti zůstávají otevřené,“ řekl zástupce ministerstva. Informace nepotvrdili ani majitelé dluhopisů. Nicméně trhy již delší dobu spekulují, že obě strany by se mohly shodnout na seškrtání dluhu o 20 procent.

Napětí na Ukrajině roste, příměří se porušuje na celé bojové linii

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že výbor věřitelů chce usnadnit dokončení dohody, protože si uvědomuje, že Ukrajina čelí velmi zvláštním okolnostem. „Jejich postoj je jasný: nikdy nevěřili, že seškrtání dluhu je nezbytné, ale navzdory tomu, kvůli dokončení dohody, učinili velmi významné ústupky,“ řekl zdroj.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu se separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Restrukturalizací zahraničního dluhu státu a státních organizací chce Kyjev ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se země letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!