Ukrajinské bondy u dna: Dluhy šplhají výše, než se čekalo

Ceny ukrajinských dluhopisů klesly na rekordní minimum kvůli obavám, že země se v letošním roce dostane do platební neschopnosti. Analýzy ukazují, že ukrajinské dluhy se spirálovitě šplhají mnohem výše, než se předpokládalo, píše list Financial Times.

Ukrajinský voják na stráži
7.1.2015 10:28   |  

Ukrajinská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun). Ukrajinský prezident Petro Porošenko v prosinci požádal MMF o zvýšení finanční pomoci kvůli hrozícímu státnímu bankrotu země.

MMF původně odhadoval loňský pokles ukrajinské ekonomiky na pět procent. Později odhad hospodářského propadu zvýšil na 6,5 procenta, i tato prognóza však nyní vypadá příliš optimisticky. Někteří ekonomové předpokládají, že hrubý domácí produkt Ukrajiny loni klesl o osm procent, a podle guvernérky ukrajinské centrální banky Valerije Hontarevové by propad mohl činit až deset procent.

Dluh bude brzy neudržitelný

Systém listu Financial Times pro analýzu státních dluhů vyvinutý ve spolupráci s MMF naznačuje, že ukrajinský státní dluh se v letošním roce pravděpodobně vyšplhá k 90 procentům hrubého domácího produktu, což je více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2013. Jde navíc o úroveň, kterou MMF často označuje za neudržitelnou.

Poměr ukrajinského dluhu k HDP

MMF odhaduje, že Ukrajina k odvrácení platební neschopnosti potřebuje dalších 15 miliard dolarů. Podle listu však fond vede spory s Evropskou unií a Spojenými státy o tom, kdo by měl Ukrajině potřebné finanční prostředky zajistit.

Pokud západní země Ukrajině v brzké době neposkytnou další peníze, mohl by se Kyjev dostat do platební neschopnosti. Investoři se kvůli obavám z této situace zbavují ukrajinský dluhopisů. V úterý se cena dolarových dluhopisů ukrajinské vlády se splatností v roce 2017 propadla na rekordní minimum, prodávaly se za pouhých 58 procent své nominální hodnoty, napsal Financial Times.


Čtěte také:

Chodorkovského lidé se snaží identifikovat ruské padlé z Ukrajiny

EGAP loni skončil s miliardovými ztrátami kvůli dění na Ukrajině a v Rusku

Česká armáda darovala Ukrajině zimní výstroj

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web