Ukrajinský konflikt stojí ruskou ekonomiku miliardy

Vměšování ruských politiků do ukrajinské krize, která přerostla v občanskou válku, již stálo Rusko na finančních trzích miliardy dolarů. Situace se zhoršila po sestřelení malajsijského letadla minulý týden.

 Ruské rubly
25.7.2014 6:31   |  

Ruské akcie od konce prosince oslabily o více než 6,6 procenta. To z hodnoty padesátky firem z indexu MICEX vymazalo téměř třicet miliard dolarů.

„Každá vlna ukrajinské krize ubrala ruským akciím v rychlém propadu mezi deseti až dvaceti procenty, hodnoceno vývojem indexu moskevské burzy,“ uvádí Petr Hlinomaz, analytik BH Securities, a vyčísluje: „Krymské události znamenaly propad zhruba o 18 procent, nynější konflikt a sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou vedou k poklesu o sedm procent.“

Propad ruského akciového trhu ukazuje na zpomalení celé ekonomiky. Ministerstvo ekonomiky tento měsíc uvedlo, že ruské hospodářství ve druhém kvartále ve srovnání s prvním vůbec nerostlo. „Trh ukazuje, že by Rusko mělo udělat vše pro to, aby se neuzavřelo mezinárodním investorům,“ řekl Bloombergu Alexej Belkin, manažer Kapital Asset Management.

Nedaří se ani ruské měně či vládním dluhopisům. Rubl od ledna oslabil o deset procent na 35 rublů za dolar. Výnos desetiletých vládních dluhopisů se zvýšil na více než devět procent. Vzrostla také cena kontraktů, které se používají jako pojištění proti krachu dlužníka. To představuje, že důvěryhodnost ruského státu v očích investorů klesá.


Čtěte také:

Dopad krize: banky nechtějí půjčovat Ukrajině ani Rusku

Vývoz českých firem na Ukrajinu dál prudce klesá. Téměř o polovinu

Kyjev prý marně žádal USA o rušičky radarů protiletadlových raket

Radikálové přešli na Ukrajině do protiútoku, prý za podpory ruských děl

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web