USA hrozí náraz na dluhový strop

Amerika začíná odpočítávat. Při současném výdajovém tempu totiž za 50 dnů narazí na dluhový strop. Trhy očekávaly, že Amerika s penězi vyjde až do poloviny listopadu. Politici tak mají o měsíc méně času se dohodnout na navýšení dluhu.

ilustrační foto
28.8.2013 7:38   |  

Jednání jsou zatím na mrtvém bodě a situace začíná připomínat rok 2011. Tehdy Amerika poprvé v historii přišla o top rating agentury S&P a padající akcie na obou březích Atlantiku zavzpomínaly na krizový rok 2009.

„Předpokládáme, že dluhový limit bude dosažen v polovině října,“ uvádí americký ministr financí Jack Lew. To by Amerika měla dosáhnout maximálního možného zadlužení v objemu 16,7 bilionu dolarů. „Pravděpodobnost, že USA narazí na dluhový strop, je nízká. Američtí politici v minulosti prokázali značnou invenci, jak se tomuto problému vyhnout a odložit jej. S takto nastaveným očekáváním by trhy neměly silněji reagovat,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky.

Dluhová neuróza však přichází v ten nejméně vhodný okamžik a číše investorské trpělivosti může přetéci. „Trhům vládne nejistota ohledně Fedu i vývoje na Blízkém východě, září je navíc pro americké akcie nejhorším měsícem v roce,“ upozorňuje na negativní tržní konstelaci Jiří Zendulka z BH Securities. Trhy si zoufají už nyní. Akciový index Dow Jones má nakročeno k nejhorší letošní měsíční výkonnosti.

Když se politici do poloviny října nedohodnou, čeká USA život z ruky do úst. Stát může v takovém případě utratit jen to, co mu ten který den přijde na účet od daňových poplatníků. Když bude nejhůře, leží v šuplíku bizarní alternativa: vydání miliardové platinové mince a její výměna za hotovost u centrální banky. Ačkoli ministerstvo použití tohoto nástroje zpochybnilo, podle hlasů řady vlivných zámořských akademiků jde o elegantní možnost, jak se vyhnout politické diskuzi.


Čtěte také:

V říjnu nám dojdou peníze, varuje ministr financí USA

Důvěra spotřebitelů v USA v srpnu překvapivě klesla, lidé čekají zpomalení ekonomiky

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web