USA se za dluh Kyjeva vůči Rusku nezaručí. Moskva: Budeme jej vymáhat

Spojené státy oficiálně odmítly poskytnout Rusku záruky za ukrajinské závazky. Informovaly o tom ruské agentury s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů (zhruba 74,5 miliardy korun) ve formě eurobondů, které má splatit 20. prosince. Moskva v polovině listopadu uvedla, že je ochotna přistoupit na rozložení splátek do tří let, pokud se za ně Západ zaručí.

 Ukrajinský prezident Petro Porošenko
5.12.2015 17:20   |  

„Tento týden jsme obdrželi oficiální odmítnutí americké vlády poskytnout záruky za ukrajinské závazky. Nezbývá nám tak nic jiného, než zahájit právní kroky proti Ukrajině, pokud tento dlužník 20. prosince kompletně nesplní své závazky,“ citovala agentura RIA ruské ministerstvo financí.

Rusko se odmítlo zapojit do jednání o restrukturalizaci ukrajinského dluhu, která v rámci záchranného programu Mezinárodního měnového fondu (MMF) vedla Ukrajina se soukromými vlastníky dluhopisů.

Ministerstvo dnes uvedlo, že Kyjevu nabídlo lepší podmínky, než požadoval MMF. Listopadový návrh Moskvy předpokládal, že by Ukrajina dluhopisy uhradila splátkami ve výši jedné miliardy dolarů rozloženými do do tří let.


Čtěte také:

Dohodněte se na splácení dluhu, vyzval MMF Ukrajinu a Rusko

Medveděv: Přestane-li Ukrajina splácet dluh, peníze získáme velmi tvrdě zpět

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web