USA zjednodušují obchod s marihuanou. Prodejci už mohou mít účty v bance

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy dnes vydala pokyny, které usnadní bankovní operace legálním obchodníkům s marihuanou. Obchodování s marihuanou pro lékařské účely je v některých amerických státech legální, k osobním použití se prodává marihuana legálně jenom v Coloradu. Podle federálních amerických zákonů je marihuana stále ilegální.

Oslavy legalizace marihuany v Denveru
15.2.2014 10:37   |  

Ministr spravedlnosti Eric Holder dnes rozeslal federálním prokurátorům pokyn, aby nestíhali banky operující s prodejci marihuany, pokud půjde o operace legální z hlediska daného státu a pokud tito prodejci nebudou drogu nabízet nezletilým nebo s ní obchodovat mimo vlastní stát.

Pokyn má prodejcům usnadnit a zpřístupnit bankovní služby jako vedení běžného a spořicího účtu obchodům s marihuanou, které většinou obchodují v hotovosti.

Holder v lednu řekl, že administrativa chce provést takové úpravy, aby obchodníci nebyli závislí pouze na hotovosti. „Jde tu také o bezpečnostní záležitost. Z hlediska práva mne znepokojuje, že je na nějakém místě velké množství hotovosti bez možnosti ji náležitě uložit,“ řekl Holder na konci ledna.

Obama i Holder dali najevo, že nehodlají být v případě konopí příliš přísní, ale dnešní zpráva podle Reuters svědčí o tom, že se zdráhají zajít příliš daleko. V amerických právních kruzích totiž existuje značná nechuť vůči legalizaci marihuany. Šéfka Agentury pro potírání narkotik Michele Leonhartová byla před několika týdny na soukromém setkání se soudci značně kritická k Obamově shovívavosti vůči legalizaci marihuany.

Colorado hodlá na jaře následovat stát Washington, kde se mají také otevřít obchody nabízejících marihuanu. Občané obou těchto států se pro legalizaci marihuany vyslovili v referendu. Vláda už rozhodla o tom, že uživatele v Coloradu a Washingtonu stíhat nebude.


Čtěte také:

Revoluce v USA: Colorado povolilo prodej marihuany

Exmanažer Microsoftu chce rozjet marihuanový řetězec ve stylu Starbucks

Česko se drží na špici indexu neřesti, vede v užívání marihuany

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web