Varufakis se sejde s bankéři, o paralelní měně se prý nejedná

Řecký ministr financí Janis Varufakis se chce ještě večer po hlasování setkat s šéfy tamních bank. Agentuře Reuters to řekl zástupce ministerstva. Vládní vyjednávač pak řekl, že o zavedení paralelní měny se nejedná. Řecká centrální banka podle mluvčího vlády dnes požádá Evropskou centrální banku (ECB) o zvýšení objemu nouzového financování z programu ELA. Bez něj se řecké banky neobejdou.

řecký ministr financí Janis Varufakis
5.7.2015 20:16   |  

Řečtí voliči dnes v referendu rozhodovali, zda od mezinárodních věřitelů přijmou další finanční pomoc výměnou za reformy a úsporná opatření. První výsledky naznačují, že Řekové dohodu s věřiteli odmítli.

Řecké banky jsou od začátku tohoto týdne zavřené a vládní činitelé už dříve avizovali, že banky se neotevřou dřív, dokud nebude dohoda s věřiteli. Její uzavření se ale nyní zřejmě zkomplikuje, pokud se potvrdí průběžné výsledky referenda.


Komentář Ilony Švihlíkové: Řecká tragédie v několika dějstvích


Aby vláda zabránila krachu bank, zavedla omezení pohybu kapitálu. V praxi to znamená, že Řekové mají přístup k penězům jen v bankomatech, kde si mohou vybrat maximálně 60 eur denně. Očekává se, že výsledek referenda situaci bank ještě zkomplikuje.

„Řecká centrální banka dnes podá žádost a my se domníváme, že existují důvody, aby byl objem likvidity v rámci programu ELA zvýšen. Není žádný důvod, aby likvidita zvýšena nebyla,“ řekl televizi ANT1 mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis.


Čtěte také:

Chudé státy vzkazují Řekům: My jsme reformy provedli, proč ne vy?

Řecké škrty provázel o třetinu vyšší počet sebevražd

Tusk: Řekové nehlasují o konci v eurozóně, jednání v případě „ne“ nekončí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web