Ve slovenské „účtenkové“ loterii půjde vyhrát půl milionu. Zatočí s daňovými úniky?

V připravované účtenkové loterii, kterou zavádí slovenská vláda ve snaze omezit daňové úniky, bude možné vyhrát kolem 18 tisíc eur (asi 460 tisíc korun). V rozhovoru pro deník Pravda to řekl šéf slovenské finanční správy František Imrecze. Slovenští analytici jsou při hodnocení dopadů, jaké může mít zavedení loterie na výběr daní, opatrní. O zavedení podobné loterie v Česku v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny hovořil i stínový ministr financí Jan Mládek z ČSSD.

 Loterie, ilustrační foto
22.3.2013 12:49   |  

Kabinet Roberta Fica chce s pravidelným losováním dokladů z registračních pokladen začít v říjnu, slibuje si od něj zvýšení příjmů státní kasy.

Anketa

Pomůže podle vás chystaná loterie proti daňovým únikům?

Ano   66% Ne   34%

V anketě hlasovalo 353 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Připravovaná loterie má Slováky motivovat k tomu, aby při koupi zboží vyžadovali účtenky. Evidovat tržby v registrační pokladně musejí na Slovensku nejen obchody, ale také provozovatelé barů a restaurací. Za porušení nařízení sice hrozí pokuty, navzdory tomu ale podnikatelé podle odhadu státních úředníků tuto povinnost často obcházejí. Z „černých“ příjmů pak neodvádějí daň z přidané hodnoty a neplatí ani daň z příjmů.

Stát bude účtenkovou loterii provozovat společně se společností Tipos a účastnit se jí může každý. Stačí pouze přepsat údaje z pokladního dokladu na tiket. Slosování bude každé dva týdny a vylosováno bude vždy deset výherců. Výše výher bude odstupňovaná až po maximální částku.

Obcházení daně u řemeslných prací loterie zřejmě nezabrání

Slovensko novou metodu boje s podnikateli, kteří zatajují své příjmy, odkoukalo na Tchaj-wanu. Podle expertů ale může losování zabrat spíše v případě placení menších částek, jinak ale prý bude spotřebitele dál lákat možnost domluvit se s obchodníkem na nižší ceně díky jeho nezaplacené dani.

„Položme si otázku: Když si dáte rekonstruovat koupelnu například za 5000 eur a řemeslník vám to udělá bez dokladu o 20 procent levněji, co uděláte? Rozhodnete se zaplatit stovky eur navíc jen proto, abyste účtenku poslali do loterie, kde možná vyhrajete? Určitě ne,“ citoval deník Pravda daňovou poradkyni Moniku Sobekovou-Majkovou z Panevropské vysoké školy.


• Čtěte také:

ČSSD: Až vyhrajeme volby, budeme zvyšovat daně

Daňové nápady ČSSD jen zvýší nezaměstnanost, děsí se Nečas

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web