Velká Británie na záchraně bank neprodělá

16.12.2010 7:43   |  

Velká Británie nejspíše neprodělá na záchraně svých bank, naopak záchrana může skončit i střízlivým ziskem. A to přesto, že bankovní sektor stále čelí řadě rizik. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné britským národním auditorským úřadem (NAO).

Úřad uvedl, že vláda a daňový poplatníci pravděpodobně neutrpí žádnou ztrátu z půjček v celkovém objemu 124 miliard liber, které vláda více než před dvěma lety bankám poskytla. Britská vláda stále ručí 512 miliardami liber za závazky bank Northern Rock, Lloyds a Royal Bank of Scotland, což je téměř o polovinu méně než na vrcholu krize, kdy byla vládní expozice 955 miliard.

Čerstvá čísla jsou tak mnohem pozitivnější než odhady ministerstva financí z roku 2009, tehdy britské ministerstvo očekávalo ztrátu ze záchrany bankovních domů 20 až 50 miliard liber. V současném rozpočtu vláda předpokládá ztrátu dvě miliardy.

Zpráva ovšem varuje, že okamžitý odprodej 83procentního vládního podílu v Royal Bank of Scotland a 41procentního podílu v bance Lloyds by způsobil papírovou ztrátu 12,5 miliardy liber. Za každých 10 pencí, o které vzroste cena akcií zmíněných bankovních domů, získá vláda o devět miliard více za podíl v RBS a o tři miliardy více za svůj podíl v Lloyds.

Až k prodeji akcií dojde, půjde o šestkrát větší obchod než doposud největší jednorázový prodej již obchodovaných akcií (tedy mimo primární úpisy).

„Banky udělaly ohromný pokrok, jak naznačuje zpráva NAO. Naznačuje nám to, že až se vláda rozhodne své podíly prodat, budou daňoví poplatníci v černých číslech,“ uvedla Britská asociace bankéřů ve svém prohlášení.

Zpráva NAO také uvádí, že vláda platí ročně pět miliard liber, ty jsou ale pokryty z poplatků a úroků, které vláda účtuje finančním institucím – 9,9 miliardy liber ročně.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web