Věřitelé mají „vážné obavy“ o udržitelnost řeckého dluhu

I přes dohodu s Tsiprasovou vládou o třetím záchranném programu mají věřitelské instituce „vážné obavy“ s ohledem na udržitelnost řeckého zadlužení. Stále jsou však přesvědčeny, že není nutné sáhnout k jeho seškrtání. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovala Evropská komise ve spolupráci s Evropskou centrální bankou a záchranným fondem ESFS.

 Ilustrační foto
13.8.2015 18:37   |  

„Vysoký poměr dluhu k HDP a nároky na jeho obsluhu zpochybňují celkovou udržitelnost této úrovně zadlužení,“ píše se podle agentury Reuters v analýze s dodatkem, že ke zmírnění obav by byly potřeba hluboké reformy, stejně jako vhodně nastavený odklad splátek jistiny i úroků. Tak by údajně bylo možné situaci zvládnout bez seškrtání dluhu.


Přečtěte si Řekové se z dluhové závislosti nevymanili, i když škrtali nejvíc v Evropě


Studie dále počítá s výnosy z privatizace ve výši 13,9 miliardy eur během sedmi let, v roce 2017 by navíc měla řecká ekonomika podle věřitelů růst o 2,7 procenta. Letos ji ale ještě podle nich čeká propad o 2,3 procenta, který se příští rok zmírní o jeden procentní bod.

V kontextu podobných očekávání proto způsobila překvapení zpráva, že se Řecko vrátilo k růstu už letos. Tamní statistický úřad oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se ve druhém kvartále proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,8 procenta. V prvním čtvrtletí HDP podle zpřesněných údajů stagnoval, namísto původně ohlášeného poklesu o 0,2 procenta.


Čtěte také:

Řecku hrozí, že neuhradí splátku ECB. Možná dostane další překlenovací úvěr

Tsiprasova politika dosud Řecko stála třetinu ročního HDP

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web