Vítězství Práva a spravedlnosti může podkopat polský rating, varuje Moody's

Jasné vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) ve víkendových parlamentních volbách není příznivé pro úvěrový rating Polska a mohlo by narušit jeho pozici jako regionálního útočiště investorů, uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

 Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski
27.10.2015 15:38   |  

Tento výsledek je pro kredit negativní, protože snižuje předvídatelnost ekonomické politiky,“ uvedla Moody's podle agentury Reuters. Status Polska jako „bezpečného přístavu“ pro investory by mohly narušit zvýšené státní zásahy do ekonomiky, dodala Moody's.

PiS v kampani slibovala, že po osmi letech vlády liberální Občanské platformy zvýší dohled státu nad ekonomikou, uvalí dodatečné daně na banky a zastaví privatizaci. Chce také snížit věk odchodu do důchodu a je proti brzkému přijetí eura.

Analytik Moody's Marco Zaninelli uvedl, že ústup od plánu z roku 2012 na zvyšování věku odchodu do penze by mělo významný negativní dopad na veřejné finance.

„Ve světle volebních výsledků očekáváme, že v roce 2016 se Polsko odkloní od původního cíle mít deficit veřejných financí na úrovni 2,3 procenta HDP. Předpovídáme nyní deficit 2,9 procenta HDP,“ uvedl analytik. Podle Moody's by ale schodek neměl překročit hranici tří procent ročního výkonu ekonomiky, nad níž by Varšavě hrozilo popotahování ze strany Evropské komise.

Další velká ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí uvedla, že výsledek voleb nebude mít na polský rating žádný bezprostřední vliv. Mohl by ale podle ní oslabit důvěru investorů.


Čtěte také:

Petr Horký: Unijní šprt se vrací na hanbu

Evropa se polských změn spíše obává

Analytik o Polsku po volbách: slova budou drsnější, politika se moc nezmění

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web