Vláda USA prodala zbytek akcií Citigroup

8.12.2010 7:41   |  

Americké ministerstvo financí prodalo poslední balík kmenových akcií bankovní skupiny Citigroup za 10,5 miliardy dolarů. Odprodej akcií, který byl dokončen v pondělí v noci, znamená, že americký stát na záchraně Citigroup, jež přišla na 45 miliard dolarů, vydělal 12 miliard dolarů.

Vláda našla kupce pro 2,4 miliardy akcií při ceně 4,35 dolaru za kus, o deset centů pod pondělní uzavírací cenou na newyorské burze.

Citigroup opuštění státní kontroly trvalo o 18 měsíců déle než bankám Goldman Sachs či JP Morgan Chase, které vrátily miliardové státní půjčky již na jaře loňského roku. Už se zdálo, že vláda USA nesplní vytyčený cíl odchodu ze Citigroup v letošním roce. Ministerstvo uvedlo, že prodejem kmenových akcií získalo 6,85 miliardy, na dividendách a úrocích 2,9 miliardy a za zpětný odprodej preferenčních akcií 2,2 miliardy dolarů.

„Prodejem zbývajících akcií se nám podařilo dosáhnout významného zisku pro stát a daňového poplatníka,“ prohlásil vysoký úředník ministerstva financí Tim Massad. Citigroup, která nabádala ministerstvo financí k výstupu z banky přes rok, prohlásila, že je zprávou o prodeji zbývajícího podílu potěšena a že si velmi váží pomoci, kterou se jí v době krize dostalo ze strany americké vlády.

Největší státní podíly zbývají v automobilce General Motors a pojišťovací skupině AIG. Americká vláda bude muset také zmapovat budoucnost zestátněných hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac. Kabinet v říjnu oznámil, že záchranný program TARP bude nakonec stát méně než 50 miliard, původně se počítalo více než se 100 miliardami. Výrazně tomu pomohly ziskové prodeje akcií bank a také dohoda s AIG o splacení celé státní pomoci ve výši 180 miliard dolarů.

Většina bank, které dostaly od vlády peníze na záchranu, již tyto půjčky splatila i s úroky. Ztráty nepopulárního programu TARP tak budou důsledkem zejména záchrany automobilek GM a Chrysler a pomoci poskytnuté majitelům domů ohrožených nesplácením hypoték. Firma GM sice minulý měsíc úspěšně prodala část akcií na burze, celou státní pomoc však z výnosů prodeje nebude kvůli nízké ceně schopna splatit.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web