Vlivný irácký duchovní vyzval k dělbě zisku z ropy mezi lidmi

Vlivný šíitský duchovní v Iráku Muktada Sadr, který dlouhodobě vyvíjí nátlak na vládu v Bagdádu, aby bojovala proti všudypřítomné korupci, vyzval dnes k tomu, aby každý Iráčan získal přímý podíl z příjmů z prodeje irácké ropy. Uvedla to agentura Reuters.

 Ilustrační foto
21.3.2016 19:17   |  

Irák, který v hrubých odhadech disponuje jedněmi z největších zásob ropy na světě, se řadí až na 161. místo ze 168 sledovaných zemí v indexu vnímání korupce za rok 2015, jenž vydává organizace Transparency International.

Spravedlivé přerozdělování příjmů z ropy je podle Sadrova dnešního projevu cestou k ukončení korupce, zlepšení veřejných služeb a oživení ekonomiky. Duchovní nicméně neupřesnil, jak by chtěl k vytvoření rovných podílů dospět. Země, jejíž severní část ovládají autonomně Kurdové a severozápadní část bojovníci Islámského státu, nemá věrohodnou centrální evidenci obyvatel.

Protivládní protesty

Sadrovi stoupenci vedou již asi měsíc protivládní protesty. Podle Reuters není jasné, zda Sadrův požadavek je podmínkou pro ukončení protestů. Sadr před více než týdnem pohrozil, že je připraven vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Také požaduje, aby premiér Hajdar Abádí vyměnil některé ministry nepolitickými technokraty, což má údajně přerušit korupční řetězec.

V Iráku se hromadí humanitární problémy a vládě chybí na jejich řešení peníze. Tvrdí, že příčinou jsou náklady na boj proti radikálům z Islámského státu, který trvá od roku 2014. Mimo domovy jsou kvůli nim více než tři miliony Iráčanů a vládě se snižují příjmy kvůli propadajícím se cenám ropy. Sadr, který má vazby na Írán a v minulosti vedl boj proti americkým vojákům, má velký vliv od pádu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003.


Čtěte také:

Irácký ministr otočil, je připravený omezit těžbu ropy

Irák těží rekordní množství ropy, letos produkci ještě navýší

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web