Výjimečně bohatých poprvé za sedm let ubylo. Největší nárůst se čeká v Asii

Poprvé za sedm let ubylo výjimečně bohatých lidí, meziročně o tři procenta. V současné době jich je na světě 187 500. Vyplývá to ze studie agentury Knight Frank. V příštích deseti letech by jejich počet měl stoupat, ale výrazně nižším tempem než dříve. Hlavní nárůst se očekává hlavně v Asii.

 Ilustrační foto
2.3.2016 19:48   |  

Do elitní společnosti výjimečně bohatých jedinců (ultra-high-networth individuals - UHNWI) patří lidé, kteří disponují majetkem v minimální hodnotě 30 milionů dolarů (750 milionů korun) mimo svou hlavní oblast podnikání. Jejich úbytek v loňském roce odůvodňuje studie hlavně nestabilním finančním prostředím ve světě, pomalejším ekonomickým růstem a snížením cen ropy.

„Data za rok 2015 ukazují, že výjimečně bohatých ubylo celosvětově poprvé od hospodářské krize,“ vysvětluje Gráinne Gilmoreová, vedoucí britského výzkumu agentury Knight Frank. „Jen ve 34 z 91 zemí, ve kterých jsou data sbírána individuálně, lze vyčíst nárůst.“

Značný úbytek vykázala například Kanada, ve které oproti roku 2014 vypadlo z pomyslného žebříčku třiadvacet procent boháčů. V těsném minusu skončily Spojené státy americké či Čína. Výrazný nárůst lze naopak pozorovat v Japonsku, Dánsku či Maďarsku.

Nejpočetnější zastoupení ale bude stále patřit boháčům Severní Ameriky

Studie Knight Frank předpokládá, že v příštích deseti letech bude počet takto bohatých lidí přibývat, zároveň ale podstatně pomaleji, než dříve. Zatímco od roku 2005 do loňského činil nárůst procent, podle prognózy bude v roce 2025 členem elitního spolku UHNWI 263 500 lidí, což by znamenalo příbytek 41procent.

Nejvíce se v tomto ohledu bude dařit boháčům v Asii, jejichž počet podle výzkumu naroste o sedmadvacet tisíc. Nejpočetnější zastoupení ale bude stále patřit boháčům Severní Ameriky, kterých by mělo být o jednadvacet procent více.

Studie se dále zaměřila i na dolarové milionáře. Těch je na světě třináct milionů, což znovu potvrzuje rostoucí trend. Před deseti lety se do této kategorie řadilo 8,7 milionu lidí.


Čtěte také:

Němečtí ekologové: Renault vypouští pětadvacetkrát více oxidů dusíku

Renault prudce zvýšil zisk díky oživení na evropském trhu

Autor: Adam Štěpánek redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Za brexit může Tusk, prohlásil jeho politický oponent Kaczyński

Za brexit může Tusk, prohlásil jeho politický oponent Kaczyński

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil předsedu Evropské rady a svého krajan Donalda Tuska z odpovědnosti za britský… více

Komerční prezentace
Mobilní web