Vysoké ceny klesnou, ekonomika jde dobrým směrem, ujistil Putin občany | E15.cz

Vysoké ceny klesnou, ekonomika jde dobrým směrem, ujistil Putin občany

Vysoké ceny klesnou, ekonomika jde dobrým směrem, ujistil Putin občany
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Nepříznivé dopady prudkého poklesu cen energetických surovin a západních sankcí na stav ruské ekonomiky byl hlavním tématem každoroční besedy ruského prezidenta Vladimira Putina s veřejností. Vysoké ceny potravin a spotřebního zboží jsou podle něj dočasné, trend vývoje ekonomiky je ale podle prezidenta pozitivní. Krizový stav nicméně vyřešen nebyl.

Z analýzy dotazů podle ruských novinářů vyplývá, že za největší problémy dnes Rusové považují bydlení a stav silniční sítě, drahotu, nedostatek léků, zpožďování výplaty mezd a korupci. Problémy zahraničněpolitických aktivit Ruska na rozdíl od loňské Putinovy diskuse ustoupily do pozadí. Na osud vězněné ukrajinské letkyně Nadiji Savčenkové se například podle ruské televize nikdo předem neptal. Zadáno bylo přes dva miliony dotazů.

Rusko má podle Putina dostatečné rezervy na příští čtyři roky, aby nepříznivý vývoj ekonomiky překonalo. V příštím roce už se očekává ekonomický růst, řekl prezident. Hlavním úkolem vlády je vytvoření příznivého investičního klimatu a změna struktury ekonomiky. „Nelze jen tisknout peníze,“ podotkl šéf Kremlu.

Putin připomněl bojové akce ruské armády v Sýrii a prohlásil, že díky nim je nyní syrská armáda schopna vést samostatné strategické operace. Konstatoval ale, že během nasazení ruských zbraní bylo zjištěno „mnoho nedostatků“. Některé z nich museli na místě odstraňovat experti ruských zbrojovek. Zájem o ruské zbraně v zahraničí je prý nicméně takový, že musely být vybudovány tři nové výrobní závody.

Rusko opouští Asada, Putin nařídil stažení hlavní části sil ze Sýrie

Putin pochválil prezidenta USA Baracka Obamu za statečnost, s níž v nedávném televizním rozhovoru přiznal chyby USA v Libyi po pádu Muammara Kaddáfího před pěti lety. Dodal ale, že stejné chyby se Bílý dům téměř dopustil v Sýrii.

Za prvořadý úkol směřující k urovnání donbaské krize Putin označil změny ukrajinské ústavy a přiznání zvláštního statusu Donbasu. Vyzval západní státy, aby vyvinuly tlak na Kyjev a zajistily plnění minských dohod. Moskva udělala vše, co bylo jejím úkolem, řekl ruský prezident.

Putin vyjádřil naději, že nová ukrajinská vláda bude postupovat pragmaticky, „ve jménu lidu, nikoli jakýchsi zahraničních struktur“. Hodnotit nový kyjevský kabinet nehodlá. Řekl ale, že klanové řízení státu se na Ukrajině upevnilo, moc oligarchů se nezmenšuje, naopak zvyšuje. Rusko podle Putina podporuje návrh Kyjeva, aby Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) rozšířila přítomnost v Donbasu a aby linii příměří střežili ozbrojení kontroloři OBSE.

Daňové úniky

Putin se vrátil ke kauze takzvaných panamských dokumentů a obvinil západní média, za nimiž stojí americké finanční skupiny, že vyvolávají nepřátelskou kampaň proti Rusku a snaží se vzbudit pochybnosti o jednotlivých osobách včetně Putinových přátel.

Byly doby, kdy USA a Rusko prospěšně spolupracovaly, příklady jsou i dnes, uvedl prezident. „Budou-li (Američané) vycházet ze zásady vlastní výlučnosti, nebude možné budovat demokratické mezinárodní vztahy,“ dodal. „Nebudeme tancovat, jak pískají. Budou-li s námi jednat jako s rovnoprávným partnerem, o všem se dohodneme,“ řekl Putin. Odvolání západních protiruských sankcí v brzké době neočekává.

Putin obhajoval svého čečenského spojence Ramzana Kadyrova a komentoval jeho nevybíravé útoky proti ruské opozici, kterou čečenský vůdce označil za „nepřátele lidu“. „Doufám, že (Kadyrov) pochopí úroveň své odpovědnosti, že pochopí, jak krajní stanoviska poškozují stabilitu země,“ řekl Putin. Přiznal, že za Kadyrovovy výroky nese i on odpovědnost.

Vývoj ruského HDP Ru GDP Annual Growth Rate

Putin také komentoval napjaté vztahy Ruska s Tureckem, které se vyostřily po loňském listopadovém incidentu mezi tureckou a ruskou armádou na syrsko-turecké hranici. Rusko považuje Turecko za svého přítele, s nímž chce budovat dobré vztahy, řekl Putin. „Máme ale problém s jistými politiky,“ dodal.

Obvinil přitom turecké vedení, že s islámskými radikály nebojuje, ale spolupracuje s nimi. Prohlásil, že na jihu Turecka probíhá faktická občanská válka, „které si nikdo nevšímá“.

Tématem besedy byl i preparát meldonium, který světová antidopingová agentura WADA zařadila počátkem roku na seznam zakázaných látek a jehož užívání vyřadilo z mezinárodních soutěží desítky ruských sportovců. Putin se nedomnívá, že kauza má politický podtext, i když postiženi byli hlavně východoevropští sportovci. „Sportovní boj musí být čestný, postiženi nesmějí být sportovci, kteří s dopingem nemají nic společného,“ řekl Putin.

Ruský prezident stručně promluvil i o problémech svého osobního života. Se svojí bývalou manželkou Ljudmilou se prý stýká, vztahy jsou „možná lepší než před rozchodem,“ který veřejnosti oznámil v létě 2013. O své případné nové partnerce Putin odmítl hovořit s tím, že to „není prvořadý problém“.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!