Yellenová složila přísahu, stala se první ženou v čele Fedu

Janet Yellenová se dnes složením přísahy oficiálně stala první ženou stojící v čele americké centrální banky (Fed). Sedmašedesátiletá Yellenová nahradila Bena Bernankeho, jehož osmileté působení ve funkci skončilo v pátek.

Janet Yellenová skládá přísahu
3.2.2014 17:24   |  

Yellenová složila přísahu v zasedací místnosti Fedu, kde se krátkého ceremoniálu kromě zástupců banky zúčastnil i její manžel George Akerlof, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Funkční období Yellenové vyprší 3. února 2018.

Nová šéfka přebírá vedení banky v době, kdy Fed začíná omezovat nestandardní opatření na podporu hospodářského růstu. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký ústup od takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, v jehož rámci centrální banka pumpuje do ekonomiky nové peníze.

Fed již dříve ohlásil snížení nákupů dluhopisů o 20 miliard dolarů (přes 400 miliard korun) měsíčně. Stále však bude do ekonomiky prostřednictvím těchto nákupů dávat 65 miliard dolarů měsíčně. Banka navíc podporuje hospodářský růst téměř nulovými úrokovými sazbami.


Čtěte také:

Profil: Yellenová v čele Fedu měnovou politiku rázně nezmění

Yellenová – dobrá volba pro bouřlivé časy

Glosa: Vítězný monetární ústup

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web