Z Číny loni do Evropy a USA přitekl rekordní objem kapitálu

Investice Číny v Evropě a ve Spojených státech se loni navzdory zpomalení čínské ekonomiky dostaly na nový rekord. Celkově čínské státní a soukromé podniky investovaly v Evropě, tedy v zemích EU, Norsku a Švýcarsku, 23 miliard dolarů (567 miliard korun). V USA pak 15 miliard dolarů. Vyplývá to ze zprávy právnické firmy Baker & MacKenzie a konzultační společnosti Rhodium Group zveřejněné listem Financial Times.

 čínská měna Jüan
10.3.2016 9:46   |  

Nicméně čísla naznačují, že tempo růstu čínských investic v západních ekonomikách zpomaluje. Nové investice v Evropě stouply loni o 28 procent. V roce 2014 se až zdvojnásobily. Investice v USA loni vzrostly o 17 procent.

„Nacházíme se v turbulentní ekonomické době a přesto vidíme, že čínské společnosti jednají s důvěrou a pokračují ve velkých pohybech v Evropě a Severní Americe,“ uvedl Michael DeFranco z Baker & McKenzie.

Nejvíce investic se v eurozóně podařilo získat Itálii, která je jednou z jejích nejslabších ekonomik

Čínské investice by mohly být rekordní i v letošním roce. Za prvních šest týdnů letošního roku čínské podniky oznámily možné dohody v hodnotě 70 miliard dolarů. Tato čísla jsou však zatím velmi předběžná a ne všechny akvizice budou dokončené.

Přímé investice do zemí eurozóny se loni zvýšily o 37 procent na 17,1 miliardy dolarů. Nejvíce investic se podařilo získat Itálii, která je jednou z nejslabších ekonomik eurozóny.

Bylo to hlavně díky dohodě mezi firmami Pirelli a ChemChina v hodnotě 7,9 miliardy dolarů. Druhá byla Francie díky velkým dohodách v cestovním ruchu a oblasti infrastruktury. Ve Spojených státech se nejvíce investic podařilo získat New Yorku, Kalifornii a Texasu.


Čtěte také:

Čína jako tržní ekonomika? Dopad na zaměstnanost by nebyl velký, tvrdí Brusel

Čínský růst loni klesl pod sedm procent, je nejpomalejší za čtvrtstoletí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web