Záchrana amerických bank vládě vydělala

21.10.2010 12:57   |  

Záchrana amerických bank, přes program TARP, vydělala daňovým poplatníkům více, než pokud by investovali například do 30letých vládních dluhopisů. Americká vláda na záchraně, která přišla na 309 miliard dolarů, vydělala 25,2 miliardy dolarů. To představuje výnos 8,2 procenta za dva roky. Vyplývá to z dat sestavených agenturou Bloomberg.

Záchrana bank se tak ukázala výnosnější než uložení peněz na spořicích účtech či v podobných instrumentech peněžního trhu. Více by vydělala jen investice do akcií nebo zlata.

Když před dvěma lety americká vláda prvně oznámila záměr napumpovat peníze do bank a pojišťoven, aby resuscitovala americký finanční systém, všichni očekávali, že akce skončí ztrátou stovek miliard dolarů. O dva roky později je jasné, že peníze vložené do bank a pojišťoven, se nejen nevypařily, ale navíc vládě vydělaly.

Přibližně dvě třetiny finanční pomoci již zachráněné banky vrátily. Demokratům se však stále nedaří přetavit tyto úspěchy v politický kapitál. Podíl na tom může mít také prodělečná záchrana amerických automobilek.

„Z pohledu daňového poplatníka, který dostal své peníze zpět, byla záchrana velmi úspěšná,“ řekl Bloombergu Todd Petzel, investiční šéf newyorské společnosti Octit Capital Advisors, jež spravuje klientům majetek v hodnotě pěti miliard dolarů.

„Ale jsou tu další náklady, jako to, že vláda umožnila bankám splatit pomoc v tak krátké době. Tyto vícenáklady by nakonec mohly být větší, než se zdálo,“ dodal Petzel.

Banky také profitovaly z celé řady dalších podpůrných programů spuštěných americkou centrální bankou (Fed). Sražení úrokových sazeb blízko k nule, kde sazby leží téměř dva roky, také bankám pomohlo zvýšit zisky. Mohli si totiž půjčovat téměř zadarmo a peníze nadále půjčovat za mnohem vyšší úrok.

Americké ministerstvo financí oznámilo před dvěma týdny, že ze záchrany detroitských
automobilek očekává ztrátu ve výši 17 miliard dolarů. Z programu TARP šlo do automobilek 80 miliard dolarů. Z nejnákladnější záchrany se nakonec může stát také nejvýdělečnější.

Suma 47,5 miliardy dolarů vložená do AIG pojišťovny pravděpodobně nakonec vydělá 11 miliard, alespoň takový výnos očekávají na ministerstvu financí. Záchrana Citigroup stála 45 miliard dolarů, ačkoliv banka ještě nevrátila 12 miliard, vláda již vydělala 8,2 miliardy dolarů na odprodejích svého podílu za vyšší cenu.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web