Zachrání Řecko nový bankovní poplatek? | E15.cz

Zachrání Řecko nový bankovní poplatek?

Zachrání Řecko nový bankovní poplatek?
ilustrační obrázek
• 
ZDROJ: Koláž E15

ČTK

Vlády zemí eurozóny jako jednu z možností, jak zapojit soukromé věřitele do pomoci Řecku, zvažují zavedení nového poplatku pro banky. Píše o tom dnes německý list Die Welt s odvoláním na blíže neurčené diplomatické zdroje.

„Několik dní před krizovým summitem v Bruselu vlády 17 zemí eurozóny zvažují zapojení soukromého sektoru prostřednictvím nového poplatku na budoucí záchranu vysoce zadluženého Řecka,“ uvedl list.

Poplatek by se vztahoval i na finanční instituce v eurozóně, které se v Řecku přímo neangažují. Další detaily o poplatku list neposkytl, pouze dodal, že má být zaveden spolu s programem zpětného nákupu řeckých vládních obligací.

Německo již plánuje od konce září výběr poplatku od bank do speciálního fondu, který má zmírnit náklady daňových poplatníků při případné záchraně bank v budoucnosti. Poplatek má ročně přinést zhruba miliardu eur (24,5 miliardy korun).

Podle listu je Mezinárodní měnový fond znepokojený kvůli způsobu krizového vedení v Evropě a „vlivné strany“ ve fondu si přejí, aby se nezúčastnil dalšího záchranného programu pro Řecko. Die Welt však k tomu neuvedl žádné další detaily, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Mohlo by vás zajímat