Zahraniční obchod Číny se v březnu vrátil do přebytku | E15.cz

Zahraniční obchod Číny se v březnu vrátil do přebytku

Zahraniční obchod Číny se v březnu vrátil do přebytku
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Zahraniční obchod Číny se v březnu vrátil do přebytku. Růst vývozu a dovozu však byl slabý kvůli nižší poptávce z Evropy a zpomalení ekonomického růstu v Číně, který má dopad na domácí spotřebitelskou poptávku. Přebytek zahraničního obchodu v březnu činil 5,3 miliardy dolarů (99,7 miliardy korun) po schodku 31,5 miliardy dolarů v únoru. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo obchodu.

Vývoz se v březnu zvýšil meziročně o 8,9 na 165,6 miliardy dolarů. Dovoz stoupl o 5,3 procenta na 160,3 miliardy dolarů. Růst tak výrazně zpomalil z dvouciferného tempa, který Čína zažívala v posledních letech. Je však v souladu s dvouměsíčním údajem za leden a únor.

V Německu loni nejvíc investovala Čína

Čínská poptávka oslabila po zavedení vládních kroků kvůli zmírnění inflace a zpomalení ekonomického růstu druhé největší ekonomiky světa na udržitelnější úroveň. V posledním čtvrtletí 2011 ekonomika expandovala o 8,9 procenta, když vláda omezila investice a poskytování úvěrů. Analytici očekávají další zpomalení i v prvním čtvrtletí.

Pokles vývozu způsobený dluhovými problémy v Evropě však přiměl loni v prosinci představitele čínské vlády změnit směr a vláda slíbila uvolnit bankovní úvěry na podporu ekonomického růstu. Přebytek zahraničního obchodu s EU se snížil o 15 procent na 8,1 miliardy dolarů. Přebytek obchodu s USA však stoupl o 28 procent na 16,6 miliardy dolarů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!