Zátěžovou zkouškou neprošlo sedm z 91 bank

23.7.2010 18:31   |  

Celkem 91 bank, které se účastnily zátěžových zkoušek EU, jich sedm neuspělo. Nesplnily základní požadavek na výši základního kapitálu v případě další krize. Oznámil to dnes Evropský výbor orgánů bankovního dohledu (CEBS), který zkoušky organizuje.

Podle očekávání v testech neuspěla německá hypoteční banka Hypo Real Estate, která je tak jedinou ze 14 testovaných v Německu. Ze španělských bank, které tvoří největší část zkoušek, neuspělo pět finančních institucí. V Řecku, které se ocitlo na pokraji bankrotu, neuspěla jen státem vlastněná ATEbank.

„Národní autority jsou v úzkém kontaktu s těmito bankami při posuzování výsledků zkoušky a jejich důsledků, zejména pokud jde o potřebu rekapitalizace,“ uvedl CEBS na svých internetových stránkách.

Čtyři velké francouzské banky - BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole a BPCE – mají podle testu dostatek kapitálu, aby přečkaly hospodářský pokles a dluhovou krizi. Uspěly také všechny italské a portugalské banky.

Banky, které v testu propadly, nesplnily hledisko základního kapitálu ve srovnání s celkovými aktivy v případě opakování dluhové krize. Ta před nedávnem otřásla Řeckem, ale i dalšími státy eurozóny. Banka je považována za stabilní jen v případě, že poměr mezi kapitálem a aktivy překračuje šest procent, to se však v sedmi případech nestalo.

Podle CEBS dotčeným finančním ústavům chybělo celkem 3,5 miliardy eur základního kapitálu (zhruba 91 miliard korun). To je přitom lepší výsledek než očekávali ekonomové. Ti předvídali pád zhruba 10 bank.

Analytici: Výsledky testů přinesou stabilitu na trhy

Výsledky zátěžových testů bank v Evropské unii nepřinesly podle analytiků žádné větší překvapení. Finančním trhům nicméně přinesou větší stabilitu navzdory pochybám o důvěryhodnosti zkoušek. Na ty se ovšem brzy zapomene stejně jako na dluhovou krizi v eurozóně, která plnila v posledních měsících stránky novin, míní někteří ekonomové.

„Myslím si, že trh je skutečně šťastný, že vidí takové výsledky. V okamžiku, kdy se celá informace (výsledky testů) zveřejnila, se vracíme k normálnímu stavu,“ řekla agentuře Reuters Kim Caugheyová z americké společnosti Fort Pitt Capital Group.

Podle Andrew Melitze, makléře z německé společnosti ICF Kursmakler, je v současnosti vhodná doba k nakupování bankovních titulů. Údajně na tom nezmění nic ani některé pochybnosti trhů o důvěryhodnosti zátěžových testů „Pokud trhu testům věří, a já si myslím, že většina ano, očekával bych, že akcie bank poletí vzhůru,“ dodal.

S tím souhlasí i hlavní ekonom Bank of Tokyo/Mitsubishi UFJ Chris Rupkey. Podle něj sice existují otázky o transparentnosti zátěžových testů, která údajně nedosahuje té u amerických testů, ale konečné výsledky odstartují dobu, kdy se postupně zapomene na obavy o osud eurozóny. „Možná uvidíme nějaké zklamání až v pondělí otevřou evropské trhy, ale přes to se trh rychle dostane,“ uvedl.

Podle Petera Chatwella z londýnské je rovněž pozitivní, že všechny finanční ústavy, které v testech neuspěly, patří mezi ty menší. „Důležité je, že všechna velká jména se ukázala jako pevná v kramflecích,“ dodal s tím, že si nevšimnul žádného znepokojivého detailu u celkových výsledků. Existují ale i opačné názory. „Na tomto testu nevidím nic zátěžového. To je asi stejné jako byste poslali banky na víkend, ať si užijí,“ řekl Stephen Pope, šéfstratég společnosti Cantor Fitzgerald. Pokud prý uvidí, že Španělé a Portugalci po otevření trhů v pondělí začnou obchodovat ve vysokých objemech, sám se začne bankovních titulů zbavovat.

Podobný názor má i britský analytik James Hughes. „Bylo to příliš shovívavé. Očekávali jsme, že neprojde asi deset bank, ale nakonec je to jen sedm, přičemž žádná z nich se neobchoduje na burze. Strach, který panoval, testy nezahnaly a na všechny otázky, na které jsme se ptali, se budeme ptát i nadále,“ uvedl.

Autor: prh, čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web