Zdravotní pojišťovny požadují za ušlý zisk gigantické odškodné 900 milionů eur

2.4.2010 10:36   |  

Spor o zákaz zisku v soukromých zdravotních pojišťovnách zaměstnává v současnosti slovenské soudy první instance, Ústavní soud a také Evropskou komisi. Za omezení zisku a svobodného podnikání pojišťovny Dôvera, Apollo, Evropská zdravotní pojišťovna a Union žádají v mezinárodní arbitráži od slovenské vlády odškodnění 900 milionů eur (zhruba 22,9 bilionu korun).

V květnu 2007 slovenský premiér Robert Fico avizoval, že vláda má v plánu vytlačit soukromé zdravotní pojišťovny ze systému veřejného pojištění. „Odmítáme, aby někdo tvořil zisk ze zdravotního pojištění. To je nejjednodušší podnikání na světě. Pošlete nám peníze, já si z toho nechám sedm nebo osm procent zisku, a co zůstane, vrátím zpět do zdravotnictví,“ řekl tehdy Fico.

O půl roku později parlament schválil zákon, který pojišťovnám zakázal zisk. Peníze z veřejného pojištění od té chvíle mohou použít pouze na úhradu zdravotní péče. Novela jim snížila i limit výdajů na vlastní provoz a správu účtů ze čtyř na 3,5 procenta z inkasa pojistného. První obětí zákona byla Evropská zdravotní pojišťovna, která raději ukončila působení na Slovensku.

Na Evropskou komisi se obrátila se stížností pojišťovna Union (vlastní ji Eureko) a komisař pro vnitřní trh a služby začal koncem roku 2009 správní konání vůči Slovensku. „Zdá se, že uvalení absolutního zákazu na soukromé pojišťovny používat zisk jinak, než na zdravotní péči představuje neodůvodněné omezení svobody pohybu kapitálu,“ uvedl tehdy Oliver Drewes, mluvčí komisaře.

Akcionář Dôvery, holandská společnost HICEE, kterou vlastní Penta, žádá v arbitráži 500 milionů eur jako odškodné za ušlý zisk. Zajímavostí je, že HICEE zastupuje právní kancelář Sidley Austin Group, pro kterou pracoval americký prezident Barack Obama.

Dalším žalobcem je Medical Care Holding, (firma, jež vlastní Evropskou zdravotní pojišťovnu) patřící J&T. A právě v tomto sporu soud první instance v Bratislavě dospěl ve středu k závěru, že zákon je v rozporu s Ústavou SR a mezinárodní legislativou, a proto požádal Ústavní soud o posouzení konfliktu.

Bratislava

Autor: Peter Turčík

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web