Ženevská zpráva varuje před další krizí

Vražedná kombinace rekordního zadlužení a zpomalujícího hospodářského růstu může globální ekonomiku přivést do další krize, varuje šestnáctá výroční Ženevská zpráva. Tu zveřejňuje Mezinárodní centrum pro monetární a bankovní studia a vypracovává ji panel ekonomů včetně několika bývalých centrálních bankéřů.

 ilustrační foto
30.9.2014 7:29   |  

Zpráva předpovídá, že úrokové sazby budou muset zůstat velmi nízké po dlouhou dobu, aby mohly domácnosti, firmy a vlády splácet své dluhy a předešlo se tak dalšímu pádu.

Znepokojující zpráva přichází jen pár dní před výročním zasedáním Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu, které se bude zabývat zpomalujícím ekonomickým růstem a současným plánovaným začátkem zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Ženevská zpráva upozorňuje na zvyšující se celkové zadlužení, ačkoli žijeme v době, kdy je rostoucí zadlužení každodenním tématem debat. Zpráva potvrzuje, že zadlužení domácností ve vyspělých ekonomikách, především Spojených státech, opravdu pokleslo. Pravý opak ale platí pro dluhy vlád rozvinutých ekonomik a domácností v rozvíjejících se zemích, především v Číně.


Čtěte také:

Definitivně z krize venku? Irové chtějí předčasně splatit dluhy

Zadlužení Evropské unie znovu láme rekordy. V Česku však kleslo

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

Představitelé zemí Evropské unie začali jednat o plánu B, který by nastal v případě, že by se Britové v nadcházejícím červnovém referendu rozhodli opustit evropský blok. Podstatou… více

Komerční prezentace
Mobilní web