Aliance se chce sbližovat s Ruskem

18.11.2010 18:10   |  

Představitelé členských zemí NATO začnou zítra v Lisabonu projednávat strategii aliance na další roky. Mezi nejdůležitější témata bude patřit otázka společné protiraketové obrany a role Moskvy v celém projektu. O spolupráci s ní se bude hovořit také v dalších souvislostech. Mimo jiné se čeká, že Rusko spojencům dovolí rozšířit přepravu materiálu do Afghánistánu přes své území.

“Chceme na tomto summitu otočit list ve vztazích mezi NATO a Ruskem,” uvedl ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. Poměry mezi aliancí a Moskvou se sice za Obamovy administrativy zlepšily, Kreml však nadále přistupuje k nabídkám na spolupráci v oblasti protiraketové obrany obezřetně.

Z Rogozinova nedávného dotazu „Když chcete ulovit zajíce, proč mají vaše zbraně kalibr na zabití medvěda?“ vyplývá, že v Rusku nadále přetrvávají obavy, že by systém mohl být namířený proti němu.

Země si proto přeje rovnocenné postavení v jakémkoli společném protiraketovém plánování a společné vyhodnocení hrozeb. Přestože je za největší riziko pro země aliance považován Írán, představitelé NATO podotýkají, že balistické střely, schopné zasáhnout jeho území, vyvíjí více než 30 zemí.

Rogozin dal také jasně najevo, že Moskva bude ochotná zlepšovat své vztahy s paktem, pokud se jednou provždy vzdá pokusů o přičlenění Ukrajiny a Gruzie. „Mnoho lidí sní o svatbě s Claudii Schifferovou a jsou připraveni ze svých snů slevit. Pravda o snu NATO o Gruzii a Ukrajině je stejná,“ poznamenal.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web