Ambasády Kuby a USA se mohou otevřít již koncem května, tvrdí Raúl Castro

Kuba a Spojené státy by mohly otevřít své ambasády, jakmile USA koncem května vyškrtnou Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, řekl kubánský vůdce Raúl Castro.

Americký prezident Barack Obama a kubánská hlava státu Raúl Castro
12.5.2015 20:02   |  

Na konci měsíce, 29. května, uběhne 45 dnů, po které americký Kongres přezkoumával návrh prezidenta Baracka Obamy vyřadit Kubu z amerického seznamu zemí podporujících terorismus. Pozorovatelé podle agentury Reuters neočekávají, že by Kongres návrh zablokoval.

Jednání s USA podle Castra „postupují dobře“. Na konci května bude toto obvinění (z terorismu) zrušeno a my budeme moci jmenovat velvyslance, uvedl Castro.

Obvinění dlouho nezaznělo

Komunistická Kuba se na americký seznam dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie). Spojené státy nicméně už dlouho neobviňují Havanu, že podporuje terorismus.

Když Obama a Raúl Castro loni v prosinci oznámili oteplení ve vzájemných vztazích, dal šéf Bílého domu najevo, že je ochoten Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus vyškrtnout.


Čtěte také:

USA uvolňují embargo vůči Kubě: padl zákaz dovozu doutníků

Konec 50letého embarga: Obama plánuje otevření ambasády na Kubě

Castro vyzval Obamu ke zmírnění protikubánského embarga

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním… více

Komerční prezentace
Mobilní web