Ambasády Kuby a USA se mohou otevřít již koncem května, tvrdí Raúl Castro

Kuba a Spojené státy by mohly otevřít své ambasády, jakmile USA koncem května vyškrtnou Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, řekl kubánský vůdce Raúl Castro.

Americký prezident Barack Obama a kubánská hlava státu Raúl Castro
12.5.2015 20:02   |  

Na konci měsíce, 29. května, uběhne 45 dnů, po které americký Kongres přezkoumával návrh prezidenta Baracka Obamy vyřadit Kubu z amerického seznamu zemí podporujících terorismus. Pozorovatelé podle agentury Reuters neočekávají, že by Kongres návrh zablokoval.

Jednání s USA podle Castra „postupují dobře“. Na konci května bude toto obvinění (z terorismu) zrušeno a my budeme moci jmenovat velvyslance, uvedl Castro.

Obvinění dlouho nezaznělo

Komunistická Kuba se na americký seznam dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie). Spojené státy nicméně už dlouho neobviňují Havanu, že podporuje terorismus.

Když Obama a Raúl Castro loni v prosinci oznámili oteplení ve vzájemných vztazích, dal šéf Bílého domu najevo, že je ochoten Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus vyškrtnout.


Čtěte také:

USA uvolňují embargo vůči Kubě: padl zákaz dovozu doutníků

Konec 50letého embarga: Obama plánuje otevření ambasády na Kubě

Castro vyzval Obamu ke zmírnění protikubánského embarga

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Na fotbalový stánek Bohemians má zálusk developer Ekospol

Na fotbalový stánek Bohemians má zálusk developer Ekospol E15 exkluzivně

Do vleklé hry o fotbalový stadion Ďolíček v Praze Vršovicích vstoupil podle informací deníku E15 nový hráč. Developerská společnost Ekospol realitního podnikatele Evžena Korce je… více

Komerční prezentace
Mobilní web