Američané umožnili Íránu obejít část omezení daných jadernou dohodou | E15.cz

Američané umožnili Íránu obejít část omezení daných jadernou dohodou

Američané umožnili Íránu obejít část omezení daných jadernou dohodou
Alí Chameneí, Írán
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Spojené státy a jejich partneři v jednáních s Teheránem "tajně" souhlasili s tím, že umožní Íránu vyhnout se některým omezením obsaženým v loňské jaderné dohodě, aby tato země mohla splnit lhůtu pro start uvolňování ekonomických sankcí. Uvádí agentura Reuters s odvoláním na zprávu Ústavu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, sídlícího ve Washingtonu.

Dokument je založen na informacích poskytnutých několika vládními činiteli, kteří se jednání zúčastnili, sdělil předseda této expertní instituce, bývalý inspektor OSN pro kontrolu zbraní David Albright, který je také spoluautorem zprávy. Zmíněné činitele odmítl jmenovat.

„Tyto výjimky nebo mezery byly připuštěny v tajnosti a zdá se, že zvýhodňují Írán,“ uvedl Albright. Mezi výjimkami byly dvě, které Íránu umožnily překročit dojednané limity ohledně množství mírně obohaceného uranu, jež smí mít ve svých jaderných zařízeních. Z mírně obohaceného uranu přitom lze úpravou získat vysoce obohacený uran využitelný pro jaderné zbraně.

Výjimky podle zprávy schválila společná komise, takzvaná P5+1, jejímž úkolem je kontrola realizace dohody o íránském jaderném programu. Tvoří ji USA a jejich partneři a Írán.

Jistý vysoký „obeznámený“ činitel, kterého zpráva cituje, řekl, že jestliže by komise na výjimky nepřistoupila, některá íránská jaderná zařízení by nestihla konečný termín 16. ledna, jehož splnění bylo podmínkou pro začátek uvolňování sankcí.

Íránci začali rozmisťovat ruské rakety kolem svých jaderných zařízení

Vláda USA uvedla, že světové mocnosti, které dohodu s Íránem dojednaly, žádná tajná ujednání neudělaly. Jistý představitel Bílého domu, který nechtěl být jmenován, podle Reuters řekl, že komise a její úloha „nejsou tajné“, ale k tvrzení zprávy o výjimkách se nevyjádřil.

Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie a Francie) a Německo podepsaly dohodu s Íránem o omezení jeho jaderného programu loni v červenci.

Dohoda vstoupila v platnost letos 16. ledna. Írán se zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Na plnění dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která ve zprávě letos v únoru uvedla, že Írán své závazky plní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!