Americké firmy budou moci opět mít kanceláře na Kubě | E15.cz

Americké firmy budou moci opět mít kanceláře na Kubě

Americké firmy budou moci opět mít kanceláře na Kubě
Turisté před americkou ambasádou v Havaně
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Spojené státy představily nové předpisy, které zmírňují některá omezení pro americké společnosti, které chtějí podnikat na Kubě. Je to další krok, který oslabuje letité americké obchodní embargo vůči Kubě v rámci sbližování obou zemí. Nová pravidla se zaměřují na cestovní ruch, telekomunikace, internetové služby, bankovnictví a převod peněz a poprvé po více než 50 letech umožňují amerických firmám zřídit si zastoupení na Kubě.

Podle nových předpisů si mohou firmy z USA otevřít na Kubě kanceláře, obchody a sklady. Zpřístupní se také telekomunikační a internetové služby mezi oběma zeměmi, zvyšuje se limit pro převod peněz a firmy si mohou na Kubě otevřít bankovní účty.

Nové předpisy také zvyšují možnosti vzdělávání, protože umožňují zřízení internetových kurzů, a rozšiřují potenciál humanitárního úsilí díky umožnění pomoci při katastrofách.

Ministerstva financí a obchodu ve společném prohlášení dodala, že nové předpisy vstupují v platnost 21. září.

Havana a Washington oficiálně oznámily novou kapitolu ve vztazích loni v prosinci. V lednu USA zrušily některá hospodářská omezení, zatímco Havana propustila 53 disidentů. Uvolnilo se například cestování a peněžní transfery. V dubnu se v Panamě poprvé po 59 letech sešli nejvyšší představitelé USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro. V květnu vyškrtly USA Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byla Kuba přes 30 let. V srpnu poprvé po víc než půl století zavlála nad americkým velvyslanectvím v Havaně státní vlajka USA.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!