Ankara: Z Řecka si budeme brát zpět nejvýše desetisíce migrantů

Počty uprchlíků, které bude Ankara brát zpět z řeckých ostrovů, budou řádově v tisících či desetitisících, řekl turecký ministr pro EU Volkan Bozkir. Připomněl také, že dohoda s unií o vracení uprchlíků se bude týkat až těch, kteří na řecké ostrovy připlují po vstupu dohody v platnost.

 Ilustrační foto migrantů
10.3.2016 11:14   |  

Turci na pondělním summitu EU nabídli, že začnou přebírat zpět všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy v Egejském moři.

Unie se má zavázat k tomu, že za každého takto vráceného Syřana převezme jednoho uprchlíka z této země, který bude mít v EU právo na ochranu. Na detailech dohody se pracuje, definitivní slovo by měl mít za týden summit EU.

Bozkir dnes státní agentuře Anadolu řekl, že počty migrantů, které Turecko vezme zpět, budou řádově v tisících či desetitisících, ne v milionech. Prohlásil též, že jeho země je připravena splnit požadavky unie stran bezvízového styku do 1. května.

Ankara se v rámci řešení imigrační krize dožaduje urychleného zavedení bezvízového styku, otevření nových kapitol v jednání o vstupu do EU a dalších tří miliard eur (asi 81 miliard korun) na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku. Tři miliardy eur slíbila EU Ankaře již loni v listopadu.


Čtěte také:

Europarlament kritizuje závislost na Turecku kvůli migrační krizi

Do Řecka a Itálie letos přišlo 140 tisíc migrantů, meziročně sedmkrát více

Turecko bude přijímat zpátky uprchlíky, nesmí to ale být Syřané

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web