Anketa: Kiska se může stát hlasem lidu a zlepšit vztah s médii

Co se změní s odchodem Ivana Gašparoviče ze slovenského Prezidentského paláce, kterého po právě proběhnuvších volbách vystřídá Andrej Kiska? V anketě E15.cz odpovídají politik, politolog a mediální expert.

 Andrej Kiska
30.3.2014 0:14   |  

Miloš Zeman, prezident České republiky

E15.cz: Prezidenti jsou důležitými články pro vytváření mezinárodních vztahů. Jak bude vypadat vztah mezi Českem a Slovenskem s novým obsazením?

Každý prezident reprezentuje svoji zemi a snaží se o co nejlepší vztahy se sousedními státy bez ohledu na to, kdo v těchto státech tuto funkci vykonává.

Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky

E15.cz: Jak se změní dosavadní vedení Prezidentského paláce?

Andrej Kiska sám sebe označuje za zástupce lidí a chce řešit jejich problémy. Předpokládám, že to myslí upřímně a bude skutečně bojovat za zájmy občanů, zasahovat do činnosti vlády a vystupovat proti věcem, které se občanům nebudou líbit. Na druhé straně, velmi rychle zjistí, že prezident má širší kompetence, dokáže podávat ústavní stížnosti a ještě výrazněji zasahovat do politiky. Těžko říct, jak to bude nést.

Pavol Múdry, viceprezident International Press institute

E15.cz: Spolupráce Ivana Gašparoviče s médii nebyla zrovna ideální. Jak se to s novým prezidentem změní?

Andrej Kiska je zatím, co se týče vystupování pod tlakem médií, nepopsaný list. V kampani se držel dobře, s médii otevřeně komunikoval. Hodně bude záležet na jeho poradcích, zda budou umět žít s kritikou médií a snášet ji. Celkové klima ve vztahu politici - média se asi podstatně nezmění. Média budou kritizovat, jistě někdy i neoprávněné a nesprávně, a politici budou média a novináře znevažovat. Andrej Kiska by ale mohl být tím přelomovým příkladem, že bude skutečně otevřený a transparentní vůči veřejnosti zastupované médii.


Čtěte také:

Slovenským prezidentem se stane politický nováček Kiska. Fico uznal prohru

Finále slovenských voleb: Maďaři stojí stranou

Autor: Tomáš Lemešani

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web