AP: Boj Clintonové se Sandersem mohou rozhodnout černošští voliči

Politické preference černošských voličů mohou dnes podle amerických expertů rozhodovat o rozdělení hlasů mezi dva demokratické uchazeče o prezidentskou nominaci v USA. Socialista Bernie Sanders a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová se utkají v 11 amerických státech, kde je ve hře rozhodování o 865 delegátech pro celostátní nominační konferenci. K prezidentské nominaci bude vítěz potřebovat nejméně 2383 delegátů.

Hillary Clintonová slaví vítězství v primárkách v Nevadě
1.3.2016 10:41   |  

Američané afrického původu jsou tradičně stoupenci Demokratické strany, dosluhujícího prezidenta Baracka Obamu podpořili ve volbách v roce 2008 i 2012. Podle agentury AP starší černošští voliči odevzdají hlas Clintonové, mladší generace zřejmě Sandersovi. Pokud bude chtít čtyřiasedmdesátiletý socialista Clintonovou porazit, musí získat část starší černošské generace na svou stranu.

V Jižní Karolíně, kde minulý týden Clintonová Sanderse drtivě porazila, hlasovalo pro bývalou první dámu USA osm z deseti černošských voličů. V Georgii a Alabamě, kde se hlasuje dnes, například Američané tmavé pleti tvoří třetinu všech demokratických voličů.

Sanders se v minulých dnech usilovně snažil získat přízeň černošských předáků a připomínal jim svou účast v bojích za rasovou rovnoprávnost v 60. letech minulého století. Hovořil o nutnosti vyrovnat úroveň platů a o změnách v soudnictví. Clintonová upozorňovala na svou někdejší roli první dámy, v níž udržovala s černošskou komunitou úzké vztahy. Připomínala rovněž svou těsnou spolupráci s Obamou, prvním černošským prezidentem USA.

Důležitá volební účast

Podle analytiků citovaných agenturou AP může rozhodovat volební účast, která je obecně v primárních volbách nižší, než v celostátních volbách prezidentských. To může prospět Clintonové, která má početnější pevné jádro stoupenců.

Sanders ale podle předpokladů svůj boj nevzdá a o hlasy voličů bude usilovat až do červencového závěrečného nominačního shromáždění. Jen v únoru podle jeho volebního štábu na kampaň získal 41 milionů dolarů.

Průzkumy provedené před dnešním hlasováním jasně favorizují Clintonovou. Z 11 států, kde se bude hlasovat, by měla pohodlně zvítězit nejméně v sedmi.


Čtěte také:

Volební superúterý: pětina států americké unie vybere favorita voleb

O Bílý dům se utkají Clintonová s Trumpem, předpovídá CNN

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Stát připravuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Veselí nad Moravou, Bojkovic a Luhačovic. Cestování vlakem tak bude rychlejší a pro… více

Mobilní web