Argentina zvolila změnu, po dvanácti letech končí vláda levice

Novým argentinským prezidentem se příští měsíc stane Mauricio Macri, který vyhrál víkendové volby. Starosta Buenos Aires tak ukončil dvanáctiletou vládu Justicialistické, dříve peronistické, strany, která se hlásí k levici. Macri porazil o tři procentní body Daniela Scioliho, jehož si za nástupce vybrala odcházející Cristina Fernándezová.

 Vítěz argentinských voleb Mauricio Macri
24.11.2015 7:07   |  

Scioli podle politologů nezvládl navázat na charizmatickou Fernándezovou a spojení s dělnickou voličskou základnou Justicialistické strany. Ještě před měsícem mu průzkumy předvídaly drtivé vítězství.

„Dnes začíná nové éra, jež nás dovede k příležitostem nutným pro růst a rozvoj,“ prohlásil Macri v prvním povolebním projevu. Největším oříškem bude pro Macriho ekonomika, po zvolení ze svých plánů ale nezmínil vůbec nic.

Ještě na počátku 20. století byla Argentina jednou z nejbohatších zemí světa. Za posledních 50 let ale prochází jednou krizí za druhou. Inflace dosáhla takového tempa, že argentinské peso od roku 1970 „škrtlo“ 13 nul. I dnes se prezidentská republika potýká s dvouciferným růstem cen.

Podle pozorovatelů je konec levicové vlády v Argentině symbolický pro celou Latinskou Ameriku. „Hubenější roky budou potřebovat ortodoxnější ekonomické řízení,“ napsal deník Financial Times. Popularita jihoamerických levicových vůdců upadá i v sousední Brazílii, Venezuele či Bolívii.


Čtěte také:

Růst argentinské ekonomiky výrazně zpomalil, letošní výhled je ještě horší

Bohatá Argentina si svůj trh velmi chrání

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web