Asadův ministr: Chceme v Ženevě jednat s opozicí | E15.cz

Asadův ministr: Chceme v Ženevě jednat s opozicí

Asadův ministr: Chceme v Ženevě jednat s opozicí
Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Foreign and Commonwealth Office via Flickr

ČTK

Syrská vláda je připravena zúčastnit se diplomatických rozhovorů o Sýrii, které se mají konat pod patronací OSN koncem ledna v Ženevě. V Pekingu to dnes řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Partnerem Damašku má v těchto rozhovorech být syrská opozice.

„Sýrie je připravena na vnitrosyrský dialog bez zahraniční účasti. Sestavíme delegaci, jakmile obdržíme seznam opozičních účastníků jednání. Doufáme, že to pomůže dohodnout se na vládě národní jednoty,“ řekl Mualim, který je v Číně od středy a dnes jednal se svým resortním protějškem Wang Iem.

Syrský dialog je jedním z bodů rezoluce, kterou 19. prosince schválila Rada bezpečnosti OSN. Počítá se v ní se syrskými rozhovory, uzavřením příměří, s dohodou o přechodné vládě a přípravou voleb. „Je to rezoluce Rady bezpečnosti, je tedy povinností všech zemí řídit se jí a my jsme připraveni ji splnit, pokud bude respektováno právo Syřanů, aby sami rozhodli o své budoucnosti,“ prohlásil Mualim.

Podle něho by přechodná vláda, která má vzniknout do půl roku od zahájení syrských rozhovorů, měla sestavit ústavní radu, která bude řešit možnou změnu ústavy a volebního práva, aby se volby mohly konat do 18 měsíců. Podle znalců ale dohoda nebude jednoduchá a složitá budou i jednání o příměří. Ačkoli se státy v Radě bezpečnosti dohodly na znění rezoluce, v praxi nepanuje shoda o tom, kdo má zastupovat opozici, a jasná není ani otázka budoucnosti prezidenta Bašára Asada.

Zatímco opozice a její západní spojenci s ním v budoucí vládě nepočítají, Damašek a země, které stojí za ním, což je hlavně Rusko, Írán a také Čína, chtějí, aby se o Asadovi rozhodovalo až ve volbách. Wang k tomu dnes řekl: „Naše pozice je jasná, domníváme se, že o budoucnosti Sýrie a o jejím vedení by měli rozhodnout její občané.“

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!