Atény odmítají další škrty a daně. Příjem domácností klesl o čtvrtinu

Vláda v Aténách se s věřiteli pře o podobu rozpočtu na příští rok a Řekové se bojí, že výsledkem budou nová úsporná opatření. Odbory proto včera u příležitosti návštěvy zástupců takzvané trojky uspořádali další generální stávku.

Stávka v Řecku
7.11.2013 8:11   |  

Věřitelé míní, že vládě bude příští rok ke splnění rozpočtového cíle chybět až 2,5 miliardy eur. Vyzývají ji, ať s tím něco učiní. Premiér Antonis Samaras ale tvrdí, že další škrty v platech a penzích či daňová zvýšení už nejsou možné.

„Společnost to nemůže unést, ekonomika to nemůže unést a současná finanční situace to ani nevyžaduje,“ podotýká.
Lidé si stěžují na aktuální téměř 28procentní nezaměstnanost a tvrdí, že už jsou na samém dně. „Obětovali jsme všechno a oni neustoupí ani o píď,“ řekla na adresu věřitelů účastnice stávky.

Podle zprávy OECD se čistý příjem řeckých domácností mezi roky 2007 a 2011 propadl v průměru o 23 procent, což je mezi 34 členskými zeměmi nejvíc. Poměr lidí spokojených se svou situací klesl z 59 procent na 34, v rámci organizace na samé dno. V naprosté většině ukazatelů blahobytu je Řecko pod průměrem.

Země se tak dostala do začarovaného kruhu: věřitelé na ni tlačí, ať dá veřejné finance do pořádku, vláda snižuje výdaje a zvyšuje daně, lidé je nemohou a nechtějí platit a úřady si s tím neumějí poradit. Šedá ekonomika se podle odhadů podílí na tvorbě HDP zhruba ze čtvrtiny, kvůli daňovým únikům stát ročně přichází o desítky miliard eur.

Vláda proto nyní například posílá daňové inspektory do malých podniků. Jejich návštěvy však nejsou příliš úspěšné a přispívají spíše k napětí ve společnosti. „Co dělají tady? Proč nejdou po velkých rybách?“ postěžoval si deníku The New York Times restauratér na Krétě.


Čtěte také:

Řecká nezaměstnanost stanovila další rekord, prudce stoupá počet sebevražd

Řecko bude do roku 2020 potřebovat 47 miliard eur, odhaduje MMF

Řecko bude potřebovat další pomoc, bojí se eurozóna

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací

Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací

Čína plánuje umístit více robotů do svých továren a do roku 2020 chce patřit mezi deset zemí s největší automatizací svého průmyslu. Uvedl to Mezinárodní svaz pro robotiku (IFR) v… více

Mobilní web