Bavorsko zatím o žalobě proti spolkové vládě nerozhodlo

Bavorsko rozhodne o podání ústavní žaloby proti spolkové vládě až poté, co dostane oficiální odpověď od kancléřky Angely Merkelové na lednový dopis, v němž žádalo lepší ochranu německých hranic. S odvoláním na zdroje z bavorské vládní Křesťanskosociální unie (CSU) to dnes uvedla agentura DPA. Bavorské úvahy o žalobě ostře kritizovali zástupci sociální demokracie (SPD), která spolu s kancléřčinou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a s CSU tvoří celostátní vládu.

Migranti v Německu
23.2.2016 20:42   |  

Bavorská vláda se dnes dopoledne zabývala tím, zda podá žalobu na spolkový kabinet. Mnichov se domnívá, že otevření hranic pro uprchlíky bylo v rozporu s německou ústavou, názor bavorské zemské vlády podpořil i bývalý německý ústavní soudce Udo di Fabio. Šéfka poslanců CSU ve Spolkovém sněmu Gerda Hasselfeldtová však agentuře DPA řekla, že Bavorsko chce před rozhodnutím o podání žaloby znát stanovisko Merkelové, které zatím nedostalo.

Bavorský zemský ministr vnitra Winfried Bausback také odmítl názor některých právníků, že v záležitosti hrozí promlčení. Podle Bausbacha nezačala půlroční lhůta k podání ústavní žaloby 4. září, kdy Merkelová umožnila běžencům uvízlým v Budapešti přocestovat do Německa, ale až 26. ledna, kdy si Bavorsko oficiálně stěžovalo na nedostatečnou kontrolu hranic.

Bavorské úvahy o podání žaloby dnes v televizi N24 ostře kritizoval předseda poslanců SPD Thomas Oppermann. Podle něj CSU ohrožuje existenci německé vládní koalice. „Je otázka, zda by kancléřka dál mohla vládnout, pokud by Bavorsko žalobu podalo a ona nezbavila úřadu ministry za CSU,“ řekl.

Štěpení je nepravděpodobné

Oppermann zároveň upozornil, že CDU a SPD mají ve Spolkovém sněmu výraznou většinu i bez hlasů bavorské CSU. Podle německých politologů je ale nepravděpodobné, že by se konzervativní unie CDU/CSU zcela rozštěpila. V poválečné historii Německa se nikdy nestalo, že by jedna ze sesterských stran byla ve vládě a druhá v opozici.

Ke kritice CSU kvůli úvahám o ústavní žalobě se přidali i opoziční Zelení. „Kdo rozpoutává paniku a hysterii, ten nahrává pravicové lůze. A přesně to dělá CSU, když žaluje vládu, na které se sama podílí,“ řekl šéf poslanců Zelených Anton Hofreiter.


Čtěte také:

Bavorsko dál tlačí na změny německých imigračních politik

Bavorsko chce samo střežit své hranice s Rakouskem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web