Bavorský ministr vnitra: Vyřazení Řecka ze Schengenu nelze vyloučit

Pokud Řecko nebude lépe chránit své hranice, je možné uvažovat o jeho vyloučení ze schengenského prostoru voleného pohybu. Na regionální bezpečnostní konferenci v Bulharsku prohlásil bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Svým komentářem tak reagoval na návrh českého premiéra Bohuslava Sobotky, podle kterého by v případě selhání ochrany Schengenu měl vzniknout záložní hraniční systém na linii Bulharsko-Makedonie.

 Joachim Hermann
22.1.2016 16:25   |  

Podle Herrmanna může být Řecko k vyloučení z evropského prostoru volného pohybu donuceno tím, že nebude plnit své závazky k efektivní ochraně hranic. Bavorský politik rovněž zdůraznil, že jeho Mnichov a ani Berlín nechtějí udělat z Bulharska a Makedonie čekací zónu pro uprchlíky. Tím podle DPA odkázal na Sobotkův návrh.

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias naopak považuje uzavření hranic za nemožné. „Pokud bychom chtěli uprchlíky zastavit, musíme proti nim bojovat. Musíme je bombardovat, potápět jejich lodě a nechávat lidi utopit se,“ řekl Kotzias v rozhovoru pro dnešní vydání berlínského listu Die Tageszeitung. „To odporuje jak lidskosti, tak právu EU a mezinárodním konvencím,“ dodal.

Schengenský prostor tvoří nyní 26 států. S výjimkou Irska, Británie, Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Kypru jsou jeho členy všechny země EU, z neunijních zemí se k zóně volného pohybu připojily Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island. O vstup do prostoru bez vnitřních hraničních kontrol v současné době usilují Chorvatsko, Bulharsku, Rumunsko a Kypr, naopak Británie a Irsko mají vlastní cestovní unii.


Čtěte také:

Fico: Nemůžeme tolerovat, že Řecko nechrání Schengen

Babiš: Řecko nepatří do eurozóny ani do Schengenu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií E15 exkluzivně

Valná hromada slovinského výrobce minerálek Radenska schválila návrh majoritního vlastníka, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, na vytěsnění posledních minoritních akcionářů… více

Komerční prezentace
Mobilní web