Bez pomoci EU a NATO se neobejdeme, prohlásil turecký premiér

Turecko potřebuje kapacity Severoatlantické aliance a pomoc Evropské unie, aby se zabránilo proudu dalších uprchlíků směřujících přes Egejské moře dál do Evropy. Prohlásil to turecký premiér Ahmet Davutoglu, který je v Bruselu na mimořádném summitu EU a Turecka věnovanému uprchlické krizi a který se v belgické metropoli sešel také s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu
7.3.2016 20:04   |  

Davutoglu EU požádal o další tři miliardy eur (přes 80 miliard korun) do roku 2018 ke stejné částce, domluvené už loni v listopadu. „S těmito novými návrhy se snažíme zachránit uprchlíky, odradit ty, kteří zneužívají a využívají své situace, a dospět k nové éře ve vztazích mezi Tureckem a EU,“ řekl.

„Chceme zabránit vlnám uprchlíků a tragickým událostem v Egejském moři,“ zdůraznil šéf turecké vlády a upozornil přitom na stovky utonulých mezi běženci usilujícími o překonání moře na vratkých člunech. „Doufáme, že můžeme dosáhnout humanitárního přístupu zaměřeného na výsledek v jednání s EU,“ dodal podle agentury Reuters.

NATO posiluje hlídky

Ke spolupráci s NATO, které dnes rozšířilo svou monitorovací misi v Egejském moři i na řecké a turecké teritoriální vody, Davutoglu řekl, že se zefektivní koordinace mezi zúčastněnými zeměmi zejména v zájmu záchrany běženců ještě v tureckých vodách.

Stoltenberg oznámil, že mise NATO v Egejském moři vedená Německem bude rozšířena o další plavidla - posílí ji britské a francouzské lodě.

Šéf NATO dodal, že aliance se rozhodla zintenzívnit také monitorování syrsko-turecké hranice, kde hodlá sbírat zpravodajské informace. Stoltenberg rovněž řekl, že je nadále znepokojen posilováním postavení Ruska ve východní Sýrii a ve Středomoří.


Čtěte také:

Ankara po EU žádá další miliardy eur za pomoc s uprchlíky

Summit EU a Turecka, kromě migrace dojde i přístupové rozhovory

Sobotka: Uzavření balkánské migrační trasy je stále naléhavější

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web