Bezpečnost především, shodla se Merkelová s lídry V4 ve Varšavě | E15.cz

Bezpečnost především, shodla se Merkelová s lídry V4 ve Varšavě

Bezpečnost především, shodla se Merkelová s lídry V4 ve Varšavě
Fico, Merkelová, Szydlová, Orbán, Sobotka, V4
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Dnešní schůzka premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4; Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) za účasti německé kancléřky Angely Merkelové ve Varšavě ukázala, že téma bezpečnosti v Evropě je prioritní. Po skončeném jednání to prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka, který setkání označil za rychlé, otevřené a užitečné.

„Potvrdilo se, že téma, které dnes Evropou rezonuje jako číslo jedna, je bezpečnost. Nejen v rámci V4, ale i Německa,“ řekl Sobotka.

Český ministerský předseda rovněž uvítal, že jeho návrh otevřít téma společné evropské armády podpořil maďarský premiér Viktor Orbán. Sobotka také nastolil otázku ochrany vnějších hranic EU, vynucování společných pravidel a pomoci dotčeným zemím v ochraně schengenských hranic. Potvrdil také, že V4 nesouhlasí s pokusy o centralizaci azylové a migrační politiky a s mechanismy trvalého přerozdělování uprchlíků, ale „nemyslím si, že teď někdo v Evropě bude chtít něco takového navrhovat“.

Čtěte více:

Reportáž: Jak německá kancléřka Merkelová proletěla Prahou

Dalším tématem schůzky bylo snižování rozdílu v životní úrovni členských států EU, což Sobotka pokládá i za jeden z důvodů odchodu Británie z unie, ke kterému se rozhodli voliči v červnovém referendu.

Významná role unijních fondů

Premiér se ve Varšavě zasazoval o zachování důležité role podpůrných unijních fondů, a to i po budoucím vystoupení Británie. „Britové by měli na přelomu letošního a příštího roku ohlásit, že vystupují z EU, neměli by to příliš protahovat,“ zdůraznil Sobotka. Předpokládá, že minimálně dva další roky a možná i v roce 2019 bude Británie ještě jako člen EU přispívat do unijního rozpočtu.

Premiéři V4 se ve Varšavě setkali, aby se připravili na zářijový neformální summit Evropské unie, který se uskuteční v Bratislavě již bez účasti Londýna. Ve slovenské metropoli budou v reakci na výsledek britského referenda představitelé zbylých 27 unijních členů řešit další směřování evropského bloku. Merkelová dnes řekla, že v Bratislavě sice nepadne žádné rozhodnutí, budou zde ale pro ně položeny základy.

„Schůzka probíhala hodně otevřeně a ne se všemi názory, které zazněly, mohla paní Merkelová souhlasit. Ale tím, že byla mnohem otevřenější než jednání evropské rady (summitu EU), ji pokládám za hodně užitečnou. Přimlouval bych se, aby se V4 častěji scházela s německou kancléřkou. Mohlo by nám to hodně pomoci, abychom si tady ve středu Evropy lépe rozuměli,“ dodal Sobotka.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!