Biden: Izraleské osady snižují naději na mír s Palestinou

Podle amerického viceprezidenta Joea Bidena oslabuje budování osad izraelskou vládou na Západním břehu Jordánu naděje na mír mezi Izraelem a Palestinou. Biden to prohlásil v neděli před Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti (AIPAC). Podle agentury Reuters v projevu také vyzval izraelskou vládu, aby demonstrovala své závazky pro dvoustátní řešení konfliktu.

Americký viceprezident Joe Biden
21.3.2016 8:58   |  

„Neustálé a systematické rozšiřování osad a zabírání půdy izraelskou vládou podle mě podpokává naději na dvoustátní řešení,“ prohlásil Biden před americko-izraelským výborem. A dodal, že nesouhlasí s izraelským prezidentem Benjaminem Netanjahuem v tom, že rozšiřování osad není v rozporu s úsilím o mírové řešení konfliktu.

Podle amerického viceprezidenta vývoj v regionu směřuje k řešení „jeden stát“, což označil za nebezpečné. „V současné době neexistuje politická vůle mezi Izraelci ani mezi Palestinci pokročit v seriózních jednáních,“ domnívá se Biden.

Izrael zabírá další území

Podle palestinského vedení mírové rozhovory, které se konaly naposledy v roce 2014, skončily nezdarem právě kvůli rozšiřování osad Izraelem. Podle předchozích mírových ujednání se má Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy stát palestinským státem. Izrael ale tvrdí, že i v případě dohody si chce na Západním břehu ponechat velké bloky osad.

Minulý týden oznámil izraelský armádní rozhlas, že Izrael zabral přes 230 hektarů území na okupovaném Západním břehu Jordánu a plánuje tam rozšíření židovských osad a výstavbu turistických objektů. Podle aktivistů z Hnutí za okamžitý mír jde o největší zábor na Západním břehu za poslední roky.


Čtete také:

Pokud Írán poruší jadernou dohodu, budeme jednat, uklidňoval Biden v Izraeli

Francouzský premiér: Uznáme Palestinu, jestli se nepohnou mírová jednání

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web