Blíží se dohoda s Řeckem? Vláda i věřitelé ji chtějí mít do konce května | E15.cz

Blíží se dohoda s Řeckem? Vláda i věřitelé ji chtějí mít do konce května

Blíží se dohoda s Řeckem? Vláda i věřitelé ji chtějí mít do konce května
Řecký ministr financí Janis Varufakis
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli o víkendu pokročila, shodují se zástupci obou stran. Doufají prý také, že se podaří dosáhnout potřebné dohody o uvolnění dalších peněz pro Řecko do konce května. Mezinárodní měnový fond (MMF) jako klíčový věřitel ale trvá na dohodnutých reformách, hlavně pak v oblasti pracovního trhu.

Jednání mezi zástupci Řecka, Evropské unie a MMF o odvrácení státního bankrotu této zadlužené jihoevropské země mají pokračovat dnes. Jeden z řeckých činitelů prohlásil, že o víkendu se strany dohodly na mnoha důležitých krocích, které posunuly dohodu blíže k jejímu dokončení. Některé sporné body však přetrvávají, řekl činitel, který si nepřál být jmenován.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes potvrdil, že jednání o věci pokračovala v Bruselu celý víkend a trvají i nadále. Komentovat konkrétní výsledky rozhovorů mluvčí nechtěl. Fakt, že diskuse pokračují „intenzivně a do hloubky“ se zapojením všech podstatných účastníků, je podle něj samo o sobě důkazem konstruktivního vývoje.

„Doufáme, že tento konstruktivní duch a intenzivní diskuse povedou k opětovnému sblížení postojů,“ poznamenal Schinas. Připomněl, že ministři financí zemí platících eurem se opět scházejí za týden, 11. května. Cokoli se domluví do té doby, bude „velmi vítáno“, dodal.

V Řecku zchudli všichni. Daně nejvíc vzrostly lidem s nízkými příjmy

Řecký ministr práce Panos Skurletis uvedl, že MMF je neústupný ve svém požadavku na reformy pracovního trhu, včetně snížení důchodů, dalšího propouštění a zrušení plánovaného zvýšení minimální mzdy. „Oni (MMF) po nás požadují, abychom nesahali na nic (z těch úsporných opatření), co v posledních pěti letech Řekům ničilo život,“ řekl Skurletis v rozhovoru s televizní stanicí Mega TV.

Současná řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase vyhrála volby převážně díky slibům, že zvrátí úsporná opatření dohodnutá za minulých vlád. Snaží se zabránit dalšímu snižování penzí a schválení zákonů, které by umožnily masové propouštění. Nezaměstnanost v zemi zůstává na rekordu.

Skurletis také potvrdil, že Řecko hodlá tento měsíc dodržet závazky vůči MMF, jemuž má v květnu splatit téměř jednu miliardu eur. Peníze na splacení si země už půjčila od tamních státních podniků a dalších státních subjektů.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dnes v Bruselu sešel s někdejším řeckým premiérem Antonisem Samarasem na pracovním obědě. „Byla to příležitost probrat dvoustranné vztahy mezi Řeckem a komisí,“ podotkl Junckerův mluvčí Schinas.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!