Blíží se dohoda s Řeckem? Vláda i věřitelé ji chtějí mít do konce května

Jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli o víkendu pokročila, shodují se zástupci obou stran. Doufají prý také, že se podaří dosáhnout potřebné dohody o uvolnění dalších peněz pro Řecko do konce května. Mezinárodní měnový fond (MMF) jako klíčový věřitel ale trvá na dohodnutých reformách, hlavně pak v oblasti pracovního trhu.

 Řecký ministr financí Janis Varufakis
4.5.2015 13:18   |  

Jednání mezi zástupci Řecka, Evropské unie a MMF o odvrácení státního bankrotu této zadlužené jihoevropské země mají pokračovat dnes. Jeden z řeckých činitelů prohlásil, že o víkendu se strany dohodly na mnoha důležitých krocích, které posunuly dohodu blíže k jejímu dokončení. Některé sporné body však přetrvávají, řekl činitel, který si nepřál být jmenován.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes potvrdil, že jednání o věci pokračovala v Bruselu celý víkend a trvají i nadále. Komentovat konkrétní výsledky rozhovorů mluvčí nechtěl. Fakt, že diskuse pokračují „intenzivně a do hloubky“ se zapojením všech podstatných účastníků, je podle něj samo o sobě důkazem konstruktivního vývoje.

„Doufáme, že tento konstruktivní duch a intenzivní diskuse povedou k opětovnému sblížení postojů,“ poznamenal Schinas. Připomněl, že ministři financí zemí platících eurem se opět scházejí za týden, 11. května. Cokoli se domluví do té doby, bude „velmi vítáno“, dodal.


Přečtěte si: V Řecku zchudli všichni. Daně nejvíc vzrostly lidem s nízkými příjmy


Řecký ministr práce Panos Skurletis uvedl, že MMF je neústupný ve svém požadavku na reformy pracovního trhu, včetně snížení důchodů, dalšího propouštění a zrušení plánovaného zvýšení minimální mzdy. „Oni (MMF) po nás požadují, abychom nesahali na nic (z těch úsporných opatření), co v posledních pěti letech Řekům ničilo život,“ řekl Skurletis v rozhovoru s televizní stanicí Mega TV.

Současná řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase vyhrála volby převážně díky slibům, že zvrátí úsporná opatření dohodnutá za minulých vlád. Snaží se zabránit dalšímu snižování penzí a schválení zákonů, které by umožnily masové propouštění. Nezaměstnanost v zemi zůstává na rekordu.

Skurletis také potvrdil, že Řecko hodlá tento měsíc dodržet závazky vůči MMF, jemuž má v květnu splatit téměř jednu miliardu eur. Peníze na splacení si země už půjčila od tamních státních podniků a dalších státních subjektů.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dnes v Bruselu sešel s někdejším řeckým premiérem Antonisem Samarasem na pracovním obědě. „Byla to příležitost probrat dvoustranné vztahy mezi Řeckem a komisí,“ podotkl Junckerův mluvčí Schinas.


Čtěte také:

Rating Řecka dál padá. Moody's nevěří v brzkou dohodu s věřiteli

Řecký bankrot se přiblížil, naznačují trhy. Tsipras dál věří v dohodu

Řecko po debaklu v Rize vyměnilo vyjednávače. Varufakise nahradí náměstek

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web